Policie v Marseille neví, které z dvojčat znásilňovalo. Nepomohly ani testy DNA

Francouzská policie ví, že za sérií znásilnění v Marseille je jedno z identických dvojčat. Netuší ale, které. Ani testy DNA totiž neodhalily skutečného pachatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Marseille | Zdroj: Reuters

Od loňského září do letošního ledna došlo v Marseille k šesti podobným sexuálním útokům na ženy ve věku od 22 do 76 let.

Záběry z bezpečnostní kamery v autobuse dovedly policii ke 24letým dvojčatům. Jedna z obětí v nich pak poznala útočníka, ale nedokázala rozlišit, který z nich to byl.

Přestože mají kriminalisté k dispozici vzorek DNA, ani podle něj nemohou zatím s jistotou říct, které dvojče je pachatelem. Běžně se kontroluje asi 400 párů nukleotidů, tedy 400 míst v genetickém kódu, ze kterých lze jednoznačně určit konkrétní osobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu francouzských dvojčat zjišťoval více informací Ondřej Bouda

To ale neplatí v případě jednovaječných dvojčat. Mají téměř shodnou DNA, protože se vyvíjí z jednoho oplodněného vajíčka, a tak jde prakticky o klony. Vědci by museli zkontrolovat miliardy míst, aby našli nějaký rozdíl, podle kterého by dvojčata rozlišili. Takový test je sice možný, ale stojí asi jeden milion eur. Za běžný test DNA se přitom platí zhruba sto eur.

Policie proto doufá, že se jedno z dvojčat k činu přizná. Protože kriminalisté v tuto chvíli sice ví, že zadrželi pachatele, ale nemůžou ho jasně a bezpochyby určit, není možné odsoudit ani jedno z dvojčat. A to navzdory tomu, že se na útocích mohli podílet oba sourozenci. Soud potřebuje jednoznačné důkazy o tom, kdo je pachatel, a v případě pochybností musí respektovat presumpci neviny.

Testy DNA však nedávno vedly k usvědčení jiných francouzských identických dvojčat, která se podílela na organizovaném zločinu na Korsice. Podle obžaloby spolupracovala na obchodu se zbraněmi, drogami a údajně se zapletla i do nájemných vražd. Policie si je důkazy natolik jistá, že případ postoupila soudu. Verdikt má padnout už tento týden.

Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme