Policie v Melbourne zadržela pět mužů, plánovali vánoční atentát

Australská policie zmařila v pátek plánovaný bombový útok. Ten byl plánován na rušná místa v Melbourne během Vánoc. Policie zadržela pět podezřelých mužů, kteří chtěli k útoku použít výbušniny, nože či střelné zbraně. Podle policie již nebezpečí nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Federation Square Austrálie | Zdroj: Reuters

K útokům mělo dojít pravděpodobně 25. prosince na vlakovém nádraží na ulici Flinders Street, náměstí Federation Square či u katedrály svatého Pavla, což jsou mezi místními obyvateli i turisty nejoblíbenější místa. Policejního zátahu se zúčastnilo na 400 australských policistů a přišel čtyři dny poté, co útočník v kamionu způsobil smrt 12 lidí na vánočním trhu v Berlíně.

Všichni zadržení jsou podle vrchního policejního komisaře státu Victoria Grahama Ashtona Australané ve věku 21 až 26 let, čtyři z nich původem z Libanonu a pátý z Egypta. Radikalizovali se v nedávné době a inspirací jim byla propaganda teroristické skupiny Islámský stát. Dle agentury AP atentáty připravovali tři týdny.

Úřady se je chystají obvinit z přípravy teroristického útoku. Policie původně zadržela sedm lidí, dva z nich – 26letého muže a 20letou ženu – ale poté bez obvinění propustila.

Tři z pěti zatčených byli dnes před soudem v Melbourne obžalováni z přípravy či plánování teroristického útoku. Trojice nepožádala o propuštění na kauci a znovu se má před soudem objevit 28. dubna. V případě usvědčení hrozí obžalovaným doživotí. Zbývající dva podezřelí budou obžalováni ze stejného zločinu, uvedla policie.

„Jde o jeden z nejzásadnějších teroristických plánů, který se podařilo překazit v průběhu několika posledních let,“ prohlásil podle agentury AP premiér Malcolm Turnbull. „Tihle lidé chtějí zabíjet. Ale také jim jde o to, aby nás zastrašili, přiměli opustit náš australský způsob života... Nedopustíme, aby uspěli,“ dodal premiér.

Úřady státu Victoria posílí na Vánoce policejní hlídky v ulicích, aby se lidé cítili bezpečněji a nezůstávali z obav před možným útokem doma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme