Policie v Severním Irsku už zadržela na 70 lidí kvůli násilnostem probritských radikálů

Už čtvrtou noc musela zasahovat v severoirském Belfastu policie proti skupině probritských radikálů. Ti protestují kvůli odstranění britské vlajky z tamní radnice. Od začátku nepokojů už v policejních celách skončilo na sedm desítek lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Irsko. Ulice v Belfastu | Zdroj: Reuters

Původně poklidné demonstrace se znovu proměnily v násilnosti. Jak pro BBC uvedla komisařka Paula Hillmanová, útočníci na policisty házeli zápalné lahve, kusy zdí i cihly.

O víkendu dokonce v cele skončil muž, který na policisty střílel. Teď čelí obvinění z pokusu o vraždu. Muži zákona tak slibují tvrdé vyšetřování.

Policisté upozorňují, že proti dřívějšku jich slouží mnohem méně. Situaci se pokoušejí uklidnit také pomocí schůzek a vyjednávání. Zasedli spolu například šéf policie a představitel probritských protestantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lubica Bergmanová sleduje vývoj situace v severoirském Belfastu

Snížit napětí se snaží také druhá strana, tedy církevní hodnostáři. Další protesty se ovšem očekávají i v tomto týdnu.

Vášně v severoirské metropoli budí už od začátku prosince rozhodnutí tamních radních. Katolická většina rozhodla o stažení britské vlajky z budovy na většinu dní v roce. Z radnice ji přitom nestáhli už více než sto let. Nově bude zástava na budově vlát jen v 17 vybraných dnech.

Zákon se podařilo irským nacionalistům prosadit díky liberálům. Ke kontroverznímu kroku se odhodlali poté, co unionisté v komunálních volbách přišli o většinu.

Počátek velkých vášní je potřeba hledat v minulost Severního Irska. Násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, kteří se chtějí odtrhnout od Londýna, ukončila až mírová dohoda v roce 1998. Tři desetiletí sektářského násilí si tehdy vyžádala na 3600 obětí.

Lubica Bergmanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme