Policie v Severním Irsku už zadržela na 70 lidí kvůli násilnostem probritských radikálů

Už čtvrtou noc musela zasahovat v severoirském Belfastu policie proti skupině probritských radikálů. Ti protestují kvůli odstranění britské vlajky z tamní radnice. Od začátku nepokojů už v policejních celách skončilo na sedm desítek lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Irsko. Ulice v Belfastu | Foto: Reuters

Původně poklidné demonstrace se znovu proměnily v násilnosti. Jak pro BBC uvedla komisařka Paula Hillmanová, útočníci na policisty házeli zápalné lahve, kusy zdí i cihly.

O víkendu dokonce v cele skončil muž, který na policisty střílel. Teď čelí obvinění z pokusu o vraždu. Muži zákona tak slibují tvrdé vyšetřování.

Policisté upozorňují, že proti dřívějšku jich slouží mnohem méně. Situaci se pokoušejí uklidnit také pomocí schůzek a vyjednávání. Zasedli spolu například šéf policie a představitel probritských protestantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lubica Bergmanová sleduje vývoj situace v severoirském Belfastu

Snížit napětí se snaží také druhá strana, tedy církevní hodnostáři. Další protesty se ovšem očekávají i v tomto týdnu.

Vášně v severoirské metropoli budí už od začátku prosince rozhodnutí tamních radních. Katolická většina rozhodla o stažení britské vlajky z budovy na většinu dní v roce. Z radnice ji přitom nestáhli už více než sto let. Nově bude zástava na budově vlát jen v 17 vybraných dnech.

Zákon se podařilo irským nacionalistům prosadit díky liberálům. Ke kontroverznímu kroku se odhodlali poté, co unionisté v komunálních volbách přišli o většinu.

Počátek velkých vášní je potřeba hledat v minulost Severního Irska. Násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, kteří se chtějí odtrhnout od Londýna, ukončila až mírová dohoda v roce 1998. Tři desetiletí sektářského násilí si tehdy vyžádala na 3600 obětí.

Lubica Bergmanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme