Policie v Toulouse vyjednává s podezřelým z vražd. Údajně se vzdá

Francouzská policie v noci rozjela zátah na pravděpodobného vraha z Toulouse a Montaubane, v jejích rukou už skončil jeho bratr. S útočníkem, který se zabarikádoval v domě v toulouské čtvrti Croix-Daurade, policie stále vyjednává a snaží se ho dostat živého. Muž aktuálně vyhodil z okna zbraň a oznámil, že se vzdá v brzkém odpoledni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maskovaný muž speciální policejní jednotky RAID u domu útočníka v Toulouse | Zdroj: Reuters

Jedná se o 24letého Francouze alžírského původu Mohammeda Meraha, který je přímo napojen na Al-Káidu a pobýval i v Afghánistánu a Pákistánu. Vraždy jsou pomstou za nasazení francouzských výsadkářů v Afghánistánu a za smrt palestinských dětí.

Policie vypátrala podezřelého na základě jeho e-mailové korespondence, kdy odeslal podezřelou zprávu z počítače svého bratra, a také ohlášení – údajně byl viděn, jak si upravuje skútr, který se po útocích hledal.

Příslušníci speciálních jednotek RAID obklíčili ve 3 hodiny v noci několikapatrový dům a zahájili útok. Poté, co se z domu ozvala střelba z těžkých zbraní a lehce zranila tři policisty, přešla policie na vyjednávání.

Přehrát

00:00 / 00:00

K policejní akci v Toulouse i k útoku v Paříži se přihlásil spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd

Na místo policie přivezla i matku obou mužů, která ale řekla, že jednání svých synů nedokáže ovlivnit.

Budova zatím nebyla evakuována, ale v celé čtvrti byl z bezpečnostních důvodů uzavřen přívod plynu.

O pachateli policisté věděli už před útokem na židovskou školu. Byl totiž vyslýchán už po útoku na francouzské vojáky.

Akci usilující o jeho zatčení řídí ministr vnitra Claude Guéant, který potvrdil, že si vrah dění před židovskou školou nahrával na video. Tým odborníků nyní prohledává internet, zda tam útočník záběry z činu neumístil, což by policii mohlo přivést na další stopy.

Skutečnost, že si pachatel masakr u židovské školy zřejmě nahrával malou kamerou, vypovídá o jeho mimořádné chladnokrevnosti. Oběti jeho zločinu dnes pohřbili v Izraeli. Jde o učitele náboženství a tři děti ve věku od čtyř do sedmi let.

Na jihu Francie a především v Toulouse byla vyhlášena přísná protiteroristická opatření, policisté hlídkují i před židovskými a muslimskými školami po celé Francii. Je to vůbec poprvé, co francouzský prezident vyhlásil nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti. Důvodem je zjištění, že pachatel útoků patří ke stoupencům islámské svaté války.

Před ambasádou Indonésie v Paříži vybuchla bomba, nikoho nezranila

Číst článek

Spekuluje se, že s akcí v Toulouse souvisí i dnešní bombový útok před indonéskou ambasádou v Paříži. Jeho strůjci zatím nejsou známi, může se však jednat o další islámskou skupinu, která zareagovala na dění na jihu Francie.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který je o akci průběžně informován od jejího zahájení, se seznámí se situací přímo na místě během krátké zastávky v Toulouse cestou na pohřeb francouzských vojáků ve městě Montauban.

Na poslední vývoj nejdříve reagovala prezidentská kandidátka Marine Le Penová, podle níž se jasně ukazuje, že vliv radikálního islamismu byl ve Francii podceňován.

Policie na jihu Francie zasáhla proti podezřelému ze série vražd

Jan Šmíd, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme