Policie ve Frankfurtu zadržela více než 350 radikálních demonstrantů

V centru Frankfurtu nad Mohanem proti sobě stojí policejní auta a barikády. Odpůrci kapitalismu z hnutí Blockupy demonstrují proti Evropské centrální bance, které dávají za vinu současnou ekonomickou krizi na jihu Evropy. Přestože policie počítala s velkými demonstracemi, násilnosti ji zaskočily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtržnosti ve Frankfurtu nad Mohanem | Zdroj: Reuters

Během dopoledních násilných protestů policie zadržela na 350 radikálů.

V centru města hořela policejní auta a na některých místech zaútočili demonstranti na policejní kordony, které chrání novou budovou Evropské centrální banky.

Už v ranních hodinách se nad Frankfurtem vznášel tmavý dým, který stoupal z několika zapálených barikád, na kterých mimo jiné hořely pneumatiky a popelnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Frankfurtu se před otevřením nového sídla ECB strhly násilné protesty. Situaci před polednem přiblížil zpravodaj ČRo Pavel Polák

Někteří radikálové rozbíjeli výlohy, házeli na policisty kameny a podpalovali policejní vozy.

Na straně policie je hlášen jeden vážně zraněný. Dalších asi 80 policistů bylo zraněno blíže neurčenými chemikáliemi.

„Hnutí Blockupy se shodlo na tom, že nebudeme situaci eskalovat. A doufám, že to tak bude,“ řekl dopoledne mluvčí tohoto hnutí Malte Fiedler.

Některá protestní shromáždění probíhají poklidně. V krizových místech ale nasadila policie vodní děla a obrněná vozidla.

Protestující ve Frankfurtu zapálili několik policejních vozů | Foto: Reuters

Na odpoledne jsou ve Frankfurtu ohlášené další protestní akce, v ulicích má být podle odhadu policie na 10 tisíc lidí.

Hnutí Blockupy tímto způsobem protestuje proti způsobu, jakým země eurozóny řeší ekonomickou krizi na jihu Evropské unie, zejména v Řecku.

Úsporný diktát podle nich Řecko jenom dusí a nedává mu možnost, jak se z krize vzchopit. Argumentují tím, že záchranné balíky pro Řecko pomáhají hlavně evropských bankám, které dříve nakupovaly řecké dluhopisy a dnes jim hrozí, že o tyto investované peníze přijdou.

Mezi demonstranty jsou ale i vyložení odpůrci kapitalismu, levicová scéna, a to nejen z Německa, ale i třeba z Itálie nebo Francie.

Pavel Polák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme