Policie ve Španělsku nedávno zadržela zásilku uniforem pro IS, píše El País

Džihádistické hnutí Islámský stát může mít v Evropě větší zázemí, než se čekalo. Píše to španělský deník El País. Podrobně popsal nedávný případ, kdy španělská policie zabavila na 20 tisíc uniforem ušitých právě pro bojovníky takzvaného Islámského státu. Zásilka byla přitom označená jako humanitární pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Islámského státu | Foto: BBC, YouTube. com

Vše začalo v přístavu ve Valencii, kde policie před měsícem objevila ve dvou kontejnerech na pět tun úplně nových uniforem, které byly zaházené starým použitým oblečením.

Do operace bylo zřejmě zapojeno mnoho lidí z několika zemí. Kontejnery do Španělska podle označení připluly ze Saúdské Arábie, El País však píše, že uniformy vypadají spíš jako z nějaké členské země NATO.

Cílem zásilky bylo Turecko, odkud měl náklad vydávaný za humanitární pomoc putovat po souši až do Sýrie.

Španělská policie možná našla hlavu celé sítě. Údajně je to 44letý Ammar Termanini, muž narozený v Sýrii, který žil postupně v Nizozemsku, Belgii, Velké Británii a poslední čtyři roky právě ve Španělsku, kde založil firmu, která se zaměřovala na obchod s textilním zbožím.

Ta v minulosti odeslala do Sýrie zásilek označených jako humanitární pomoc hned několik. Španělská policie pozatýkala na různých místech celkem sedm lidí, které podezřívá z podporování Islámského státu.

S financováním zakázky na 20 tisíc uniforem zřejmě pomáhal muž jménem Mohamed Abú Rub Karima, 56letý jordánský podnikatel žijící ve Valencii, který zajišťoval finanční transfery islámským systémem zvaným „hawala“.

Ten je založený na vzájemné důvěře prostředníků, kdy jeden peníze přijme a druhý vyplatí, aniž by se fyzicky nebo elektronicky peníze hned přesouvaly. Takové transfery jsou pro tajné služby jen těžko odhalitelné.

ČRo, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme