Policie: vinu za tragický požár věžáku Grenfell nesou správce a místní zastupitelstvo

Britská policie si myslí, že za požár Grenfell Tower by mohlo být zodpovědné místní zastupitelstvo londýnské čtvrti. Mezi dalšími podezřelými je i firma, která sociální byty v budově spravovala. Při tragédii v půlce června nejspíš zemřelo přes 80 lidí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velitel londýnské policie oznámil, že pět lidí, kteří byli prohlášeni za nezvěstné po požáru v Grenfell Tower, je v pořádku. | Zdroj: Reuters

Z dopisu Metropolitní policie bývalým nájemníkům z Grenfell Tower vyplývá, že strážci zákona nashromáždili velké množství důkazního materiálu a svědeckých výpovědí.

Policie už vyrozuměla městskou radu čtvrti Chelsea a Kensington, stejně jako firmu Chelsea Tenancy Management, že můžou být trestně odpovědné za usmrcení obyvatel výškové budovy. Takový výklad umožňuje zákon z roku 2007.

Vedení obou subjektů čekají v brzké době policejní výslechy. Labouristický poslanec David Lammy doufá, že státní zastupitelství nakonec červnovou tragédii kvalifikuje coby usmrcení způsobené hrubou nedbalostí, kde by viníci mohli skončit za mřížemi.

Požár v budově Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kengsington vypukl 14. června. V obecních bytech žilo podle britských médií 400 až 600 lidí z převážně sociálně slabších vrstev.

Britská policie už dříve uvedla, že požár 24podlažního věžáku se rozšířil z rozbité lednice značky Hotpoint, vyloučila tak cizí zavinění. Izolace na budově selhala a neprošla testy, uvedla zástupkyně policie Fiona McCormacková.

Dům v letech 2014 až 2016 prošel rekonstrukcí. Jeho obyvatelé během ní několikrát hlasitě upozorňovali na porušování bezpečnostních předpisů, a to včetně těch požárních.

Stavební firma, která nedávnou rekonstrukci prováděla, ale podle agentury AP ujistila, že dodržela všechny požadované kontroly, požární předpisy a bezpečnostní standardy.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme