Policie zadržela polského disidenta Frasyniuka. Odmítl výslech kvůli blokování Kaczyńského pochodu

V Polsku zadrželi bývalého disidenta a lídra hnutí Solidarita Władysława Frasyniuka. Informovala o tom televize TVN24. Známého disidenta ve středu brzy ráno z domu v poutech odvedli policisté. Po krátkém výslechu byl Frasyniuk propuštěn, informovala média. Zadržení mělo souviset s mařením vyšetřování incidentu při protestu proti tzv. smolenské měsíčnici. Frasyniuk tehdy blokoval pochod příznivců vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

Vratislav (Aktualizováno: 12:20 14. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Władysław Frasyniuk | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Čtyři policisté, jeden s kamerou. Šlo o vyšetřovatele, jeden z nich byl maskovaný. Muže odvedli v poutech. Nikdo asi nečekal, že se takového zacházení dočkáme ve 21. století, že Władysława Frasyniuka budou odvádět v poutech,“ řekla televizi TVN24 manželka bývalého disidenta Magdalena Dobrzańská-Frasyniuková.

Władysław Frasyniuk

Kvůli členství v opozičním hnutí Solidarita byl v letech 1982-1986 s přestávkami vězněný. V roce 1989 se účastnil vyjednávání mezi nedemokratickým režimem a opozicí. Prezident Lech Kaczyński mu v roce 2006 udělil Řád znovuzrozeného Polska za zásluhy o demokratické změny.

Informaci o zadržení potvrdil televizi i Frasyniukův advokát Piotr Schramm.

Liberální deník Gazeta Wyborcza ve středu ráno zveřejnil záběry policejní akce. Frasyniuka měli zadržet kvůli maření vyšetřování. Polská média pak v devět hodin ráno informovala, že byl Frasyniuk po krátkém výslechu propuštěn.

Podle mluvčí Práva a spravedlnosti Beaty Mazurekové policisté jen dělali svou práci. „Před právem jsme si všichni rovni, bez ohledu na to, co máme v životopise. Dělání z Frasyniuka mučedníka je směšné. Když neuposlechnul výzvu, věděl, že k takovému zadržení dojde,“ uvedla v poledne na twitteru Mazureková.

Maření vyšetřování

Frasyniuk už dříve informoval média o tom, že dvakrát ignoroval předvolání prokuratury k výslechu kvůli podezření z napadení a maření výkonu úřední osoby, když loni v červnu polská policie násilím odvedla desítky lidí protestujících ve Varšavě proti vládě.

Demonstranti se snažili zablokovat tzv. smolenskou měsíčnici, tedy náboženský obřad a politické setkání, na kterém pravidelně vystupuje předseda Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński.

Veřejnoprávní televize bude bránit image Polska. 'Je to typické spíš pro Rusko nebo Čínu,' říká expert

Číst článek

Smolenský obřad

Měsíčnice se konají každý desátý den v měsíci už od 10. května 2010 – tedy data letecké katastrofy u ruského Smolenska, při které zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński s manželkou a dalších 94 lidí, včetně vrcholných představitelů armády a polské politiky.

Forma manifestace před Prezidentským palácem ve Varšavě je vždy velmi podobná – ráno po mši se položí věnce a svíčky před prezidentským palácem. Večer proběhne mše v katedrále na Starém městě a poté následuje procesí směrem k paláci.

Právě to Frasyniuk společně s dalšími demonstranty blokoval. Někteří demonstranti se spojili na ulici řetězem. Protestujícím se nelíbilo, že Kaczyński využívá letecké neštěstí pro politické účely.

„Władysław Frasyniuk použil fyzickou sílu proti policistovi a blokoval legální shromáždění,“ uvedlo v létě v prohlášení ministerstvo vnitra. „Nebyl zadržen. Byl zodpovědný za porušení integrity policisty v práci. V Polsku jsou si před zákonem všichni rovni.“

„Lech Kaczyński by nikdy nedovolil, aby se dělo to, co se v naší zemi děje dnes: likvidace právního státu a omezování občanských svobod, kterého se na demonstraci dopustila policie,“ řekl tehdy Frasyniuk. Dodal, že kdyby Lech Kaczyński žil, postavil by se na jeho stranu.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme