Zátah proti gangu převaděčů. Policie zatkla přes dvě stě lidí ze čtyř evropských zemí včetně Česka

Policie při masivním mezinárodním zátahu zatkla v Rakousku, České republice, Rumunsku a na Slovensku dohromady 205 lidí podezřelých z převaděčství. Gang pomohl v nelegálním přechodu hranic více než 36 tisícům lidem. Ve čtvrtek o tom informovala rakouská agentura APA.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na místě útoku ve Vídni

Proti gangu převaděčů zasahovala i rakouská policie. Ilustrační foto | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Je to jeden z největších úspěchů v boji proti převaděčské mafii za poslední roky,“ řekl rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. Spolu s vedoucími představiteli rakouské policie při představení výsledků mezinárodního zátahu také uvedl, že příjmy gangu dosahovaly 152 milionů eur (3,8 miliardy korun).

Maďarská policie zadržela českého převaděče. V dodávce ukrýval na tři desítky Syřanů bez dokladů

Číst článek

Ze zjištění policie vyplývá, že předákem celé organizace byl 28letý rumunský občan, kterému se v listopadu 2020 podařilo uprchnout z vězení v rakouském Sankt Pöltenu během lékařského ošetření v nemocnici.

Z 205 zatčení se 92 odehrálo v Rakousku, zbylých 113 dohromady v Česku, Slovensku a Rumunsku. Bližší podrobnosti k českým členům této organizace či podílu české policie na vyšetřování APA neuvedla.

Policie v rakouské spolkové zemi Burgenland od začátku loňského roku zaznamenávala zvýšený počet pokusů o nelegální překročení maďarsko-rakouské hranice v prostoru jižně od Vídně. Převaděči k tomu používali zejména malé dodávky, do nichž obvykle vměstnali 30 lidí.

V lednu projel moldavský převaděč dodávkou s běženci přes hraniční přechod Bildein, zastavil se až na rakouském území a při útěku zpět do Maďarska dvakrát vystřelil po zasahujících vojácích. Nikdo tehdy nebyl zraněn. V říjnu loňského roku rakouští pohraničníci našli u obce Siegendorf v opuštěné dodávce dva udušené utečence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme