Policie zasahovala v polských feministických organizacích. 'Je to důkaz síly,' říká politička

Polská policie zasahovala v kancelářích neziskových organizací protestujících za práva žen a proti úplnému zákazu potratů. Podle policie šlo o zásah spojený s financováním projektů z minulých let. Úředníci měli vyplacením dotace způsobit škodu státu. Podle levicové političky a jedné z tváří polského ženského hnutí Barbary Nowacké jde o záměr. „Jsem si jistá, že to datum není náhoda,“ řekla serveru iROZHLAS.cz

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rok po tzv. černém protestu proti úplnému zákazu potratů a jejich kriminalizaci se v desítkách měst znovu protestovalo | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Centrum práv žen informovalo na svém facebooku, že do kanceláří přišli policisté s příkazem k zabavení dokumentace projektů, které byly v letech 2012-2015 finančně podporovány státem.

Rok od černého protestu

Vyšetřovatelé zabavili počítače a dokumenty týkající se tehdejších projektů. O případu informoval liberální levicový deník Gazeta Wyborcza. „Vzali nám náš hlavní počítač a s ním všechna data, dokumenty... Teď nemáme na čem pracovat,“ řekla deníku Anita Kucharská-Dziedzic ze Sdružení pro ženy BABA.

Rok po černém protestu proti úplnému zákazu potratů a jejich kriminalizaci se v desítkách měst znovu protestovalo | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Středeční zásah policie proběhl den po tzv. černém protestu, který se konal 3. října v desítkách polských měst. Tedy přesně rok od stejnojmenné loňské manifestace, kterou vyvrcholil odpor části společnosti proti pokusu o úplný zákaz a kriminalizaci potratů. Desítky tisíc lidí tehdy v ulicích polských měst protestovaly v černém oblečení.

Podle levicové političky a představitelky feministických organizací Barbary Nowacké je za zásahem záměr. „Podle toho, co vím, měla policie souhlas s tou prohlídkou od poloviny července, ale o organizace se nezajímala. Den po černém protestu najednou jdou do všech kanceláří, to opravdu není náhoda,“ řekla Nowacká v delším rozhovoru pro server iROZHLAS.cz, který bude publikován v sobotu. „Je to prostě důkaz, že mohou,“ dodala k zásahu.

Návrh na liberalizaci i zpřísnění

Konec dětí ze zkumavky? Vláda chce trestat města, která pomáhají neplodným, tvrdí polská opozice

Číst článek

O úpravu velmi přísné polské regulace usiloval občanský návrh zákona konzervativní organizace Ordo Iuris pod heslem „Stop potratům“. Sejm návrh nakonec odmítl, ještě před tím zamítl návrh na liberalizaci potratové legislativy.

A podobné návrhy do Sejmu míří i letos. Iniciativa Zachraňme ženy už nasbírala potřebných 100 tisíc podpisů pro svůj návrh na liberalizaci legislativy.

A v září sběr podpisů začala i skupiny Zastav potraty, která chce kompromisní zákon z roku 1993 zpřísnit. „Sběr jde velmi dobře. Podpisová místa jsou v každém větším městě. Jsme si jistí, že sesbíráme víc podpisů, než je nutné,“ řekl v úterý katolickému portálu Polonia Christiana Krzysztof Kasprzak, jeden z organizátorů.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme