Atentátník zabil na jihu Francie tři lidi. Policie ho zneškodnila při razii v supermarketu

Šestadvacetiletý atentátník hlásící se k takzvanému Islámskému státu zabil v pátek na jihu Francie tři lidi. Dalších šestnáct utrpělo zranění. Policie ho nakonec při razii v supermarketu zastřelila. Teroristický útok spáchal podle ministra vnitra Gérarda Collomba sám. Francouzské úřady už zadržely jednoho člověka, kterého v souvislosti s tímto útokem obvinily. Generální prokurátor naznačil, že jde o ženu, která s atentátníkem bydlela.

Sledovali jsme online Trèbes (Aktualizováno: 21:29 23. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neznámý ozbrojenec zajal v pátek před polednem osm rukojmích v supermarketu na jihu Francie, informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje. | Zdroj: La Depeche Du Midi/AP/ČTK

Šestadvacetiletý sympatizant takzvaného Islámského státu, který pocházel z Maroka, žádal propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži před třemi lety se 130 oběťmi.

Teroristická organizace Islámský stát se k útoku přihlásil. Své tvrzení, že za ním stál „voják chalífátu“, ale nijak nedoložil.

Ministr vnitra Gérard Collomb řekl, že střelcem je 26letý Redouane Lakdim z jihu Francie. Byl zradikalizovaný delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod policejním dohledem.

„Byl odsouzen v roce 2011 na jeden měsíc za nezákonné držení zbraně, v březnu 2015 byl na měsíc odsouzen za držení drog. V roce 2017 byl sledován francouzskou rozvědkou, toto sledování neukázalo žádné znaky, že by mohl spáchat teroristický útok,“ řekl generální prokurátor François Molins.

Policisté nyní začaly útoky na jihu Francie vyšetřovat. Zjišťují mimo jiné, odkud pocházela zbraň, kterou atentátník použil. Pátrá se rovněž po jeho případných dalších komplicích.

Atentátník nejprve krátce po desáté hodině ranní ukradl v regionu Carcassonne bílé auto značky Opel Corsa. Při tom zastřelil majitele vozu a zranil dalšího pasažéra.

Později zaútočil na čtyři policisty, jednoho z nich postřelil do ramene. Na místě bylo nalezeno šest nábojnic. Zástupce policie Yves Lefebvre řekl, že policisté se vraceli z ranního běhu a neměli na sobě policejní uniformu. Útočník poté nasedl do auta a z místa činu ujel.

Následně zamířil do Trèbes nedaleko Carcassonne, kde přepadl supermarket řetězce Super U. V obchodě bylo v tu chvíli zrhuba padesát lidí. Kromě pistole měl mít u sebe také granáty. 

Vypálil několik ran a křičel „Alláhu akbar, všechny vás zabiju!“. Volal také, že je vojákem takzvaného Islámského státu, chce zemřít pro Sýrii a žádal osvobození svých bratrů.

V supermarketu pak ozbrojenec zabil další dva lidi. Do obchodu později vtrhli policisté a atentátníka zastřelili. Během zátahu byli zraněni nejméně dva příslušníci bezpečnostních složek.

Podplukovníka za rukojmí

Mezitím zřejmě většina zákazníků a personálu z obchodu uprchla. V momentě policejního zásahu už zůstal v obchodě s útočníkem pouze podplukovník armády, který se podle Collomba nechal vyměnit za jednoho z rukojmích.

Collomb se na pokyn prezidenta Emmanuela Macrona, který byl v pátek v Bruselu, vydal osobně do Trèbes. Macron i premiér Édouard Philippe uvedli, že podle všeho tam byl spáchán teroristický čin. Do Carcassonne se podle tisku vydal protiteroristický prokurátor François Molins.

Soustrast z Evropy

V souvislosti s tímto teroristickým útokem vyjádřili Francii účast a podporu mezi jinými předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová.

„Boj proti terorismu je obtížný a dlouhý boj. Povedeme ho a společně v něm zvítězíme," prohlásil Juncker.

Český prezident Miloš Zeman zaslal prezidentovi Emanuellu Macronovi kondolenční telegram, v němž vyjádřil soustrast rodinám obětí i francouzskému lidu.

„Chtěl bych Vás ujistit, že boj proti terorismu zůstává i nadále jednou z mých priorit a že Česká republika je připravena stát po boku Francie a dalších spojenců," napsal Zeman podle sdělení svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

„Tragické zprávy z Francie. Terorismus je odporný zločin. Nejhlubší soustrast rodinám zemřelých. V boji proti terorismu stojíme pevně po boku Francie," uvedl pak ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO.

Od střelby v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015 zemřelo ve Francii při útocích extremistů hlásících se k Islámskému státu přes 240 lidí. Pařížské státní zastupitelství uvedlo, že incident vyšetřuje protiteroristická prokuratura.

dp, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme