Policie zatkla bývalého editora News of the World

V souvislosti s vyšetřováním kauzy kolem zneužití tajných informací zatkla britská policie bývalého editora News of the World Andy Coulsona. Coulson se po opuštění redakce vyšetřovaného nedělníku stal mediálním poradcem premiéra Davida Camerona. Ten je připraven z celého skandálu vyvodit osobní odpovědnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý editor News of the World Andy Coulson | Zdroj: Reuters

Cameron dnes oznámil zahájení systematického vyšetřování aféry kolem odposlechů, která vedla k nečekanému uzavření bulvárního nedělníku News of the World.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan kytka ve Světě o jedné Rádia Česko o souvislostech kauzy kolem nedělníku News of the World

Během narychlo svolané tiskové konference se také vyslovil pro změnu regulace tisku. Podle Camerona se vyšetřování, které povede soudce, má zaměřit na tři okruhy: proč původní vyšetřování aféry selhalo, co se přesně dělo v listu a jaké jsou praktiky britského tisku vůbec.

Kromě Coulsona už policie zatkla i dalšího redaktora namočeného v kauze odposlechů Clivea Goodmana.

Vyšetřováni budou i policisté, kteří měli redaktorům News of the World poskytovat tajné informace za úplatu. Coulson vyšetřovaný kvůli odposlechům už v roce 2007 nicméně již dříve v souvislosti s novou kauzou odmítal, že by o nekalých praktikách v redakci věděl. Coulson list vedl v letech 2003 až 2007.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka Anastázie Harrisová mluví z Velké Británie o aféře v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Andy Coulson je obviněný z korupce, že vlastně schválil úplatky pro policii, za což mu hrozí až doživotní vězení, ale většinou pachatelé dostávají v těchto případech tři až sedm nebo tři až pět let,“ vysvětlila novinářka žijící ve Velké Británii Anastázie Harrisová.

Dodala, že podobné prakticky používala spousta dalších novinářů a publikací.

Ostuda a veřejné pohoršení samozřejmě padá na celé impérium Ruperta Murdocha. Prostřednictvím News Corporation ovládá News of the World. Nedělní tabloid vydávaný již od roku 1968 vyjde o víkendu naposled.

Už teď se ale, jak v pořadu Svět o jedné Rádia Česko řekl spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka, spekuluje o tom, že zrušení News of the World a propuštění jeho zaměstnanců může Murdochovi hrát do karet.

„Před několika týdny byl Murdoch v Londýně a studoval možnost podstatného snížení nákladů na svá tištěná média včetně rušení pracovních míst. Všeobecně se ví, že nedělník News of the World nahradí nedělní vydání výnosného deníku The Sun,“ upozornil Kytka.

Zdenka Turková, Milan Kocourek, Martina Mašková, Ivan Kytka, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme