Policie zatkla organizátora deaflympiády, image Slovenska je pošramocena

Skandál se zrušenou olympiádou neslyšících poškodil mezinárodní prestiž Slovenska. Hlavního organizátora „deaflympiády“ zadržela slovenská policie. Čelí obvinění, že zpronevěřil jedenáct milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoké Tatry | Foto: Miroslav Chnurik

Až týden před začátkem deaflympiády v Tatrách vyšlo najevo, že sportoviště nejsou připravená, příslušné smlouvy nikdo neuzavřel, a peníze na celou akci chybí. Jaromíra Rudu, prezidenta slovenského deaflympijského výboru, zatkli na hranicích, policie vychází z toho, že chtěl utéct do Maďarska.

Jak v Dopoledním Radiožurnálu uvedl bratislavský zpravodaj Vojtěch Berger, podnikatel Ruda je nyní v cele předběžného zadržení a čelí obvinění ze zpronevěry 11 milionů eur, které si půjčil od mezinárodních sportovních svazů i od soukromých firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O blamáži Slovenska kvůli zrušené deaflympiádě informoval v Dopoledním Radiožurnálu bratislavský zpravodaj Vojtěch Berger.

Podle Bergra celá kauza připomíná příběh o důvěřivosti neznámému podnikateli z 90. let. „Spousta lidí zřejmě podlehla údajně velkému osobnímu šarmu záhadného podnikatele. Ruda dokonce obelstil i mezinárodní instruktory deaflympijského výboru, kteří do Tater několikrát přijeli kontrolovat stav příprav,“ přiblížil.

Řada neslyšících sportovců se o zrušení dozvěděla až na cestě

Podle zpravodaje asi nejhůře dopadli kanadští hokejisté, kteří odjeli do Evropy s předstihem a zpráva o zrušení akce je zastihla ve Vídni, kde trénovali. „Jinak řada sportovců ze zámoří se to dozvěděla na letištích ještě před odletem z USA, takže na Slovensko vůbec nedorazili,“ řekl.

„Sportovci z východní Evropy ale do Tater přijeli a vzhledem k tomu, že si velkou část nákladů musí platit sami, byl to pro ně drahý a zbytečný výlet,“ dodal.

Na webech pro neslyšící píší deaflympionici o obrovském zklamání a promrhaném tréninku. Světová média píší o skandálu, ostudě a slovenské blamáži. Zpravodaj připomněl, že oficiální omluva zatím ze slovenské strany nepadla. „Jediný, kdo se sportovně omlouvá, jsou slovenští blogeři, kteří deaflympionikům píší jak je jim to trapné a omlouvají se za celé Slovensko,“ řekl.

Dodal, že je snaha uspořádat nějakou náhradní akci ještě v tomto roce, respektive na přelomu let 2011 a 2012. Jako náhradní pořadatelské země se nabídly Ukrajina a Rusko.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme