Policie zatkla předsedu brazilského olympijského výboru. Jde o korupci při volbě pořadatelského města

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila ho z ovlivnění volby pořadatele loňských olympijských her v Riu de Janeiru. Podle vyšetřovatelů pomáhal rozdělit úplatky ve výši dvou milionů dolarů (asi 44 milionů korun). Zadržen byl i bývalý ředitel Brazilského olympijského výboru Leonardo Gryner.

Rio de Janeiro (Aktualizováno: 13:26 5. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Nuzmana (na fotce druhý zleva) | Foto: Ricardo Moraes | Zdroj: Reuters

Před měsícem policie provedla v souvislosti s vyšetřováním případu razii, terčem domovních prohlídek bylo mimo jiné sídlo organizačního výboru her a bydliště jeho šéfa Nuzmana.

Policisté si z Nuzmanova domu odnesli kufry, dokumenty a počítač, sám pětasedmdesátiletý funkcionář byl předvolán k výslechu. Jeho právník Sergio Mazzillo prohlásil, že jeho klient je nevinný.

Brazilské Rio rok po olympiádě. Drahá sportoviště chátrají a nemají využití

Číst článek

Podkladem pro zásah byly informace francouzských úřadů, podle nichž se před volbou dějiště her pro rok 2016 kupovaly hlasy delegátů.

Již dříve francouzský list Le Monde uvedl, že syn bývalého šéfa mezinárodní atletické federace Laminea Diacka či někdejší sprinter Frankie Fredericks obdrželi od vlivného podnikatele Arthura Soarese úplatky v šesti a sedmimístné výši. Nuzman, který vede brazilské olympioniky už 22 let, podle policie zprostředkoval kontakt mezi Soaresem a účastníky volebního kongresu.

Riu de Janeiru byly olympijské hry přiděleny 2. října 2009. Brazilské město dostalo přednost před Chicagem, Tokiem a Madridem. V prvním kole tehdy překvapivě vypadlo favorizované Chicago a Rio bylo až druhé za Madridem, v dalších dvou kolech už měla brazilská kandidatura navrch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme