Policie zatkla souseda útočníků ze San Bernardina. Obama se setká s pozůstalými

Americká policie zatkla prvního podezřelého v souvislosti s nedávným útokem v kalifornském San Bernardinu. Manželský pár, který se hlásil k radikálnímu islámu, při něm zastřelil 14 lidí. S rodinami obětí se dnes v Kalifornii setká prezident Barack Obama.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enriqua Marqueze přiváží auto k soudu v kalifornském Riverside

Enriqua Marqueze přiváží auto k soudu v kalifornském Riverside | Zdroj: ČTK

Policie viní někdejšího souseda a dlouholetého přítele manželského páru Enriqua Marqueze z napomáhání terorismu a zajišťování materiální podpory útočníkům.

24letý Marquez podle úřadů koupil dvě poloautomatické zbraně, které Syed Farook a Tashfeen Maliková použili. Vyšetřovatelé ho také viní ze lživé výpovědi a podvodu při imigračním řízení. Měl prý fingovat svatbu s přistěhovalkyní z Ruska.

Ředitel FBI James Comey potvrdil, že zatím nejsou důkazy o napojení útočníků na některou z organizovaných teroristických buněk.

Enriqua Marqueze policie viní z napomáhání terorismu a zajišťování materiální podpory útočníkům | Foto: ČTK/AP

Marquez podle policie v roce 2007 konvertoval k islámu a společně se Syedem Farookem se zajímal o radikální islamistickou ideologii. Oba měli plánovat útok v Kalifornii už v roce 2011 a 2012.

Chtěli zaútočit na vysokou školu, kde studovali, a také na jednu z vytížených dopravních spojnic.

Útočník Syed Farook byl rodilý Američan. Jeho rodiče pocházejí z Pákistánu. Už před vzestupem takzvaného Islámského státu se vyjadřoval opovržlivě o muslimech bojujících v řadách americké armády. Myšlenky měl probírat právě se svým sousedem.

O přímém zapojení Marqueze do střelby v San Bernardinu policie důkazy nemá. První slyšení soud stanovil na 21. ledna.

Při atentátu v San Bernardinu zemřelo 14 lidí. Rodiny obětí dnes navštíví prezident Barack Obama.JPG | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme