Policie zatkla souseda útočníků ze San Bernardina. Obama se setká s pozůstalými

Americká policie zatkla prvního podezřelého v souvislosti s nedávným útokem v kalifornském San Bernardinu. Manželský pár, který se hlásil k radikálnímu islámu, při něm zastřelil 14 lidí. S rodinami obětí se dnes v Kalifornii setká prezident Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enriqua Marqueze přiváží auto k soudu v kalifornském Riverside | Zdroj: ČTK

Policie viní někdejšího souseda a dlouholetého přítele manželského páru Enriqua Marqueze z napomáhání terorismu a zajišťování materiální podpory útočníkům.

24letý Marquez podle úřadů koupil dvě poloautomatické zbraně, které Syed Farook a Tashfeen Maliková použili. Vyšetřovatelé ho také viní ze lživé výpovědi a podvodu při imigračním řízení. Měl prý fingovat svatbu s přistěhovalkyní z Ruska.

Ředitel FBI James Comey potvrdil, že zatím nejsou důkazy o napojení útočníků na některou z organizovaných teroristických buněk.

Enriqua Marqueze policie viní z napomáhání terorismu a zajišťování materiální podpory útočníkům | Foto: ČTK/AP

Marquez podle policie v roce 2007 konvertoval k islámu a společně se Syedem Farookem se zajímal o radikální islamistickou ideologii. Oba měli plánovat útok v Kalifornii už v roce 2011 a 2012.

Chtěli zaútočit na vysokou školu, kde studovali, a také na jednu z vytížených dopravních spojnic.

Útočník Syed Farook byl rodilý Američan. Jeho rodiče pocházejí z Pákistánu. Už před vzestupem takzvaného Islámského státu se vyjadřoval opovržlivě o muslimech bojujících v řadách americké armády. Myšlenky měl probírat právě se svým sousedem.

O přímém zapojení Marqueze do střelby v San Bernardinu policie důkazy nemá. První slyšení soud stanovil na 21. ledna.

Při atentátu v San Bernardinu zemřelo 14 lidí. Rodiny obětí dnes navštíví prezident Barack Obama.JPG | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme