Policie zmařila pokus o teroristický útok na letišti ve Frankfurtu

Německo znovu pocítilo, že není v hlubokém týlu války s terorismem, jak si mnozí mysleli. Tamní úřady zmařily pokus šestice islamistů vyhodit do vzduchu letadlo startující z Frankfurtu nad Mohanem. Údajně mělo jít o stroj izraelské společnosti El Al. V souvislosti s plánovaným útokem policie zadržela šest osob, pět z nich ale bylo vzápětí propuštěno na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Alexandr Pícha

Mužům se údajně podařilo přemluvit jednoho z pracovníků frankfurtského letiště, aby na palubu izraelského letadla propašoval zavazadlo naplněné výbušninou.Vyšetřovatelé se domnívají, že skupina nejednala na vlastní pěst, ale na objednávku jedné z teroristických organizací.

Experti a politici se teď přou o to, jak celou událost interpretovat. Má se zdůrazňovat úspěch bezpečnostních složek, které rozkryly teroristické spiknutí a zmařily vzdušný atentát v jeho rané fázi? Nebo naopak zděšení nad tím, že bezpečnost na německých letištích není zdaleka stoprocentní a že v zemi je zřejmě víc teroristických buněk, než se myslelo?

Spolková policie v této souvislosti varovala před zamýšlenou privatizací bezpečnostních služeb na německých letištích. "Že se na tak citlivých místech, jako je frankfurtské letiště najdou lidé ochotní spolupracovat s teroristy, je pro nás stejně znepokojující jako fakt, že se na území Německa zdržují potenciální atentátníci," okomentoval událost místopředseda poslanecké frakce CDU/CSU Wolfgang Bosbach, který se specializuje na problematiku vnitřní bezpečnosti.

Podle něj by si Německo mělo uvědomit, že se může kdykoli objevit v hledáčku teroristů. Bosbach to dokládá statistikou, podle které Nejvyšší státní zastupitelství v současné době prošetřuje více než dvě stovky případů s teroristickým pozadím.

"Stopy pachatelů většiny teroristických činů posledních let vedly do Německa. Těžko byste našli nějakou jinou zemi s touto charakteristikou. Mluvím o atentátnících z 11.září, jejichž část žila bez povšimnutí v Hamburku, nebo o spojení lidí žijících v Německu s útoky na ostrově Djerba nebo na Bali," dodává Wolfgang Bosbach.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme