Policie zneškodnila v bruselském Schaerbeeku muže, který u sebe měl zřejmě výbušniny

Belgická policie odpoledne opět zasahovala v bruselské čtvrti Schaerbeek. Agentury a odvoláním na starostu čtvrti Bernarda Clerfayta informovaly, že policisté během razie lehce zranili a zadrželi jednoho muže, který mohl patřit k teroristům. Akce údajně souvisí se čtvrtečním zatýkáním ve Francii i s úterními bruselskými útoky. Ozvalo se při ní několik kontrolovaných výbuchů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie při zásahu v Schaerbeeku nasadila pyrotechnického robota | Zdroj: Reuters

Muž podle dostupných informací nereagoval na výzvy policistů, kteří měli podezření, že má ve svém zavazadle výbušniny.

Policisté proto muže podle svědků u tramvajové zastávky ve čtvrti Shaerbeeek střelili do nohy a následně k němu poslali dálkově ovládaného robota.

Podle svědků se při zásahu ozvalo několik explozí, které ale podle starosty čtvrti Bernarda Clerfayta byly řízené.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuálními informacemi o policejním zásahu se z Bruselu přihlásil zpravodaj Ondřej Houska

Totožnost zadrženého zatím není známa. Podle starosty měl zásah spojitost jak s úterními teroristickými útoky v Bruselu, tak s těmi, které údajně policie včera překazila ve Francii. Televize RTBF uvedla, že zadrženého muže policie sledovala už delší dobu a údajně se jednalo o „velkou rybu“.

Policie spolu s armádou odpoledne také dočasně evakuovala stanici metra Arts-loi v centru Bruselu. Vojáci podle svědků požádali všechny přítomné cestující, aby si rozepnuli kabáty, a mohli tak zkontrolovat, zda u sebe nemají pás s výbušninami. Jeden muž to odmítl, nakonec se ale ukázalo, že nešlo o teroristu, nýbrž o psychicky narušenou osobu.

Stanice Arts-loi sousedí se stanicí Maalbeek, kde se v úterý odpálil sebevražděný atentátník. Při útoku zemřelo 20 lidí.

Rozbité sklo po zásahu policie v bruselské čtvrti Schaerbeek | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Policejní razie se v Bruselu konaly už v noci a dnes brzy ráno, policie při nich zatkla sedm lidí. List De Standaard spekuluje, že mezi zatčenými by mohl být i muž, který byl ve společnosti sebevražedného atentátníka krátce před výbuchy v bruselském metru. Prokuratura ale tuto informaci zatím nepotvrdila a jiná média uvádějí, že zadržen byl společník dvou atentátníků z letiště.

Právě v Schaarbeeku policie minulý pátek zadržela také Salaha Abdeslama, kterého podezřívá z přímého zapojení do loňských listopadových teroristických útoků v Paříži. Spolu s ním zadržela i dalšího islamistu Aminea Choukriho.

Belgie mohla teroru zabránit, tvrdí média. Policisté provedli další razii

Číst článek

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme