Policisté opustili kyjevské náměstí Nezávislosti, kde v noci rozehnali tisíce demonstrantů

Příslušníci ukrajinské policie se během dopoledne stáhli z kyjevského náměstí Nezávislosti, v noci tam tvrdě zasáhli proti demonstrantům. Ti už znovu začínají stavět nové barikády. Noční zásah už kritizovala šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Zdravotnickou pomoc muselo vyhledat až 500 lidí, kteří utrpěli lehčí zranění. Nepokoje na Ukrajině vyvolalo rozhodnutí ukrajinské vlády odstoupit od připravované asociační dohody s Evropskou unií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kyjevě se dál protestuje, policie v noci razantně zasáhla, dopoledne se pak stáhla | Foto: Martin Dorazín

Velitelé vydali pokyn, aby šest tisíc policistů odešlo z náměstí.

„Teď přede mnou stojí nastoupení v dlouhém řadu, je jich v této frontě asi 300 až 400, a odchází od náměstí Nezávislosti směrem k Evropskému náměstí, kde mají připravené autobusy,“ informuje přímo z dění zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Lidé, shromáždění na náměstí, je zdraví, tleskají jim a volají, že policie má být s lidmi, a ne proti nim. Demonstranti ihned začali budovat nové barikády, mají ale málo materiálu, protože v noci komunální služby rozebrané barikády odvezly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bouřlivý dnešek v Kyjevě reportážně zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Požadavky demonstrantů jsou po nočním zásahu ještě razantnější, jednoznačně a kategoricky požadují, aby vláda za noční zásah okamžitě odstoupila.

V centru se nachází asi 25 tisíc lidí. Demonstranti jsou ale dále zabarikádovaní v budově kyjevské radnice, před kterou stojí ještě nejméně dva autobusy s příslušníky zvláštních sil.

„Před malou chvílí tam došlo i k potyčkám. Celou tuto oblast blokují demonstranti, takže i policisté jsou blokováni. Když jsem tam přišel, tak se z autobusů valil černý dým, začalo tam hořet, demonstranti to z radnice hasili vodou,“ hlásí Dorazín.

Těžkooděnci rozehnali tisíce demonstrantů v centru Kyjeva, zbylé obklíčili

Číst článek

Speciální policejní jednotky nejprve po jedné hodině noční vzaly ztečí barikády demonstrantů kolem kyjevského náměstí Nezávislosti. Vytlačily je až do jeho středu.

Po zásahu muselo vyhledat lékařskou pomoc podle agentur téměř 500 lidí. Některé z nich policisté bili i v přistavených antonech.

Asi tisícovka proevropských demonstrantů ale na náměstí vydržela až do rána, kdy na náměstí začali masově přicházet další lidé.

Kyjevská radnice. V Kyjevě se dál protestuje, policie v noci razantně zasáhla, dopoledne se pak stáhla | Foto: Martin Dorazín

Situaci na Ukrajině sleduje řada evropských zemí. Poláci si dnes předvolali ukrajinského velvyslance, aby tvrdé policejní zásahy policie proti demonstrantům vysvětlil.

Evropské státy odsuzují zákrok proti demonstrantům v centru Kyjeva

Číst článek

Do vývoje na Ukrajině se nepřímo snaží zasáhnout i Francie. Vitalij Kličko, jeden z ukrajinských opozičních vůdců s jasně proevropskými postoji, se dnes v Paříži setká s francouzským ministrem zahraniční Laurentem Fabiusem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Martin Dorazín zachycuje atmosféru kyjevských ulic

Není zkorumpován a je to inteligentní člověk, prohlásil o Kličkovi šéf francouzské diplomacie. Jeho přání jednoznačně demonstroval postoj Paříže k situaci na Ukrajině.

Schůzka s jedním z představitelů ukrajinské opozice, která by mohla být ukrajinskou vládou považována za vměšování se do vnitřních záležitostí, jednoznačně ukazuje na přání Francie, aby se na Ukrajině dostaly do čela proevropské síly, které představuje právě Kličko. Sedminásobný mistr v boxu je ve Francii velmi populární.

V Kyjevě se dál protestuje, policie v noci razantně zasáhla, dopoledne se pak stáhla | Foto: Martin Dorazín

Nepokoje na Ukrajině vyvolalo rozhodnutí ukrajinské vlády v čele s prezidentem Viktorem Janukovyčem odstoupit od připravované asociační dohody s Evropskou unií. Důvodem jsou blízké vztahy s Ruskem. To se ale nelíbí opozici, která by se raději než Moskvě přiblížila Západu a vstoupila do Evropské unie. Proto požaduje odstoupení jak hlavy státu, tak celého vládního kabinetu.

V Kyjevě se dál protestuje, policie v noci razantně zasáhla, dopoledne se pak stáhla | Foto: Martin Dorazín

Současnému dění předcházelo několik událostí, které sestavil americký list New York Times: V únoru dal Brusel Ukrajině ultimátům na splnění požadavků pro vstup do Evropské unie. Následovala prezidentská milost dvěma bývalým představitelům vlády Julije Tymošenkové.

V srpnu Moskva zastavuje veškerý dovoz z Ukrajiny a ruský prezident Vladimir Putin se nechá slyšet, že tak nějak to může vypadat, pokud Ukrajina vstoupí do Evropské unie. O několik měsíců později Viktor Janukovyč oznamuje odstoupení od asociační dohody s osmadvacítkou.

Americká vyslankyně Spojených států Victoria Nulandová rozdává lidem sendvič | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Martin Dorazín, Jan Šmíd, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme