Policisté v Kyjevě vtrhli do sídla strany Tymošenkové. Podle vnitra šlo o rutinní akci

Komando asi stovky policistů vtrhlo do kyjevského sídla ukrajinské opoziční strany Vlast expremiérky Julie Tymošenkové. Ministerstvo vnitra po několika hodinách oznámilo, že šlo o rutinní součást zajišťování důkazů v případu zneužívání pravomocí veřejného činitele. Úřady zasáhly i proti demonstrantům v Kyjevě. Policie začala rozebírat barikády a stanové městečko v centru ukrajinské metropole a prezident Viktor Janukovyč souhlasil s jednáním s opozicí u kulatého stolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a protivládní demonstranti v Kyjevě

Policisté a protivládní demonstranti v Kyjevě | Zdroj: Reuters

Asi sto mužů v maskách a se samopaly vylomilo dveře a vtrhlo do budovy, kde sídlí opoziční strana Vlast. Tak akci popsali straničtí aktivisté, kteří prý několikrát volali policii. Ale kromě té, která už byla v domě, žádná jiná nepřijela. Pojali proto podezření, že šlo o akci tajné služby. Ta to ale nepotvrdila.

Muži v černém z kanceláří odnesli počítače. Ministerstvo vnitra později vydalo prohlášení, podle kterého policisté zajistili důkazy nutné při vyšetřování trestného činu podvodu a zneužití pravomocí veřejného činitele. Jak se to týká strany Vlast, ministerstvo neupřesnilo. Poslanci za opoziční stranu Vlast to označili na přepadení a pachatele zažalují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín popsal ve Večerním Radiožurnálu aktuální situaci na kyjevském náměstí Nezávislosti

V centru města mezitím stovky příslušníků speciálních zásahových sil zlikvidovaly barikády před úřadem vlády a prezidentským palácem. Zablokovaly také z obou stran hlavní třídu Kresčatik. Na náměstí Nezávislosti, kde proti vládě demonstrují tisíce lidí, ale policisté zatím nezasáhli. Protivládní demonstranti stále kontrolují budovu magistrátu a blokují některé stanice metra.

Policejní autobusy přehradily Kresčatik napříč a obstoupily ho kolonou. Před nimi stojí druhá kolona lidí, kteří se drží za ruce a nechtějí policisty v přilbách a s obušky pustit dál, pokud by dostali rozkaz proti asi pěti tisícovkám demonstrantů zasáhnout. Podle vyjádření ministerstva vnitra ale policie zatím žádný rozkaz k akci nedostala.

Prezident slíbil diskuzi

Opozice včera dala prezidentu Viktoru Janukovyčovi ultimátum 48 hodin na obměnu kabinetu. Dnes Janukovyč vyjádřil souhlas s návrhem na uspořádání diskuze u kulatého stolu, u nějž by měli pravděpodobně zasednout představitelé tří hlavních opozičních stran i různých občanských hnutí.

Ukrajinští policisté připravení k odstranění barikád protivládních demonstrantů v Kyjevě | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Představitelé opozice také požaduje demisi vlády a prezidenta, zadržení ministra vnitra a propuštění politických vězňů. Dále chtějí vyšetření zásahu na náměstí Nezávislosti a potrestání jeho viníků.

Řešením by podle mnohých opozičních politiků byly předčasné volby. Prezident Janukovyč ale chce, aby opozice dokázala svou sílu v řádných prezidentských volbách, které se budou konat příští rok.

Do Kyjeva se chystá Ashtonová

Prezident na jedné straně souhlasí s jednáním s opozicí, přitom ale policie zasahuje proti demonstrantům a obsazuje sídlo hlavní opoziční strany. ƒƒ„ˆNevíme, do jaké míry prezident Janukovyč kontroluje silové složky. Už několik dní se neukazuje na veřejnosti,“ říká k tomu Jaroslav Šimov z ruské redakce Rádia Svobodná Evropa - Rádia Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Šimov z ruské redakce Rádia Svobodná Evropa - Rádia Svoboda ve Stalo se dnes okomentoval politickou situaci na Ukrajině

ƒ„Nepředpokládám, že by se v nejbližších hodinách ukrajinské úřady dopustily nějakého dalšího tvrdého zásahu proti demonstrantům. Mimo jiné proto, že do Kyjeva jede paní (Catherine) Ashtonová, šéfka zahraniční politiky Evropská unie,“ myslí si Šimov.

Opozice podle Šimova neví, jak postupovat dál, statisícové demonstrace neprovází přesvědčivé politické kroky. Distancovala se ale od excesů, jakým bylo například stržení Leninovy sochy. „Zbývá jen doufat, že následující dny přinesou nějaký zvrat především v rovině, která se týká případného dialogu mezi vládou a opozicí,“ dodal Šimov.

Protivládní demonstrace na Ukrajině vypukly v listopadu poté, co prezident přerušil vyjednávání o přibližování Ukrajiny k Evropské unii.

Martin Dorazín, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme