Policisté v Norsku běžně zbraň nenosí. Kvůli Nobelově ceně ji ale dostanou

Ve švédském Stockholmu a v norském Oslu dnes budou předány Nobelovy ceny. V Oslu sice předají jen jedno ocenění, bezpečnostní opatření tam ale budou větší. Nobelovu cenu za mír totiž dostala Evropská unie a převzít ji přijede hned několik jejích zástupců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v Oslu, u kterého bude obžalován Anders Breivik. Policie se přípravuje na Breivikův příjezd

Soud v Oslu, u kterého bude obžalován Anders Breivik. Policie se přípravuje na Breivikův příjezd | Foto: Filip Jandourek

O bezpečnost se budou starat nejen policisté z hlavního města, na pomoc jim přijedou i kolegové z různých krajů země. V pohotovosti je i armádní jednotka a jednotka speciálního nasazení.

Některé ulice v Oslu jsou úplně uzavřené, stejně jako vzdušný prostor nad městem. Zvýšené jsou také kontroly na hranicích.

Někteří norští policisté budou mít u pasu nebo v ruce zbraň. V Norsku běžně při službě policisté zbraň nenosí. Teď to ale sami chtějí změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostním opatření v Oslo mluvila v Dopoledním Radiožurnálu norská spolupracovnice ČRo Emira Holmeyová

Norská policie si vždy zakládala na tom, že má civilní charakter a blízký vztah k veřejnosti.

„Výhodou je, že když nemáme zbraň hned při ruce, nutí nás to přemýšlet a hledat alternativy, jak vzniklou situaci řešit. Zbraň u pasu by také mohla některé lidi vystrašit a vytvořit mezi policií a veřejností odstup. My jsme zvyklí mít k lidem blízko,“ říká jeden z policistů.

Stále více lidí ale požadavek policistů na nošení zbraně podporuje. Podle průzkumu veřejného mínění si více než polovina Norů myslí, že střelná zbraň by měla být běžnou součástí uniformy. Konečné slovo v této otázce ale bude mít vláda.

Organizace policistů ve své argumentaci především poukazuje na celkový vývoj kriminality. Podle policistů se situace přitvrdila a každodenní práce v terénu je náročnější a nebezpečnější.

Norská policie k dispozici zbraně má, ale k jejich použití musí dát souhlas šéf policejního kraje. „V určitých situacích ztrácíme drahocenný čas,“ říká šéf policejní organizace Arne Johansen.

Emira Holmeyová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme