Policisté v Sasku už se nebudou učit česky, ovládat musí angličtinu

Policisté v Sasku se už napříště nebudou učit česky. Dosud měli možnost si v rámci studia na odborné škole v Rothenburgu vybrat mezi angličtinou a některým ze slovanských jazyků, především češtinou nebo polštinou. Podle některých bezpečnostních expertů tak ale může utrpět boj proti trestné činnosti, která je v pohraničí poměrně vysoká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté stojí před hlavním vlakovým nádražím v Berlíně po nalezení lahviček se zápalnou tekutinou | Zdroj: Reuters

Nedostatečný počet česky nebo polsky mluvících policistů v saském pohraničí ohrožuje podle bezpečnostní expertky SPD Sabine Friedelové možnost vytváření společných vyšetřovacích týmů. A je to v přímém rozporu s vyjádřeními ministerského předsedy Tillicha.

Saské ministerstvo vnitra obavy z menší akceschopnosti ale odmítá. Pracovním jazykem se v rámci Evropské unie stala angličtina a je proto nutné, aby státní úředníci ovládali tento jazyk. Navíc budou mít možnost se tento jazyk učit spolu s českými kolegy.

Kriminalita v česko-německo-polském pomezí je i nadále vysoká. Jen za první pololetí loňského roku evidovala saská policie 10 tisíc trestných činů. Nejčastěji šlo o krádeže aut.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme