Policisté v Severním Irsku zabránili útoku minometnými granáty

Jen o vlásek zabránili policisté v severoirském Londonderry krveprolití. Strážci zákona zastavili dodávku, ze které chtěli nejspíš radikální republikáni odpálit minometné granáty. Jejich terčem měla být nejspíš hlavní policejní stanice ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista hlídkuje nedaleko místa, kde mohlo dojít k atentátu | Zdroj: Reuters

„Nemám žádnou pochybnost o tom, že by granáty bývaly hromadně zabíjely. Kdyby střely z podomácky vyrobených minometů zasáhly cíl nebo jeho okolí, měli bychom tu masovou vraždu,“ nezastíral vážnost situace vrchní superintendant Stephen Cargin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O minometné hrozbě mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Británii Jiří Hošek

Policie zadržela celkem tři muže. Ti chtěli střely odpálit z dodávky, která měla odříznutou střechu. Podle policie Severní Irsko použití minometů v tomto měřítku ještě nezažilo.

Policii považuje hrozbu útoku za velmi reálnou. Dopad minometných granátů na poměrně hustě obydlenou oblast by si zřejmě vyžádal desítky obětí. Policisté vycházejí z toho, že k útoku mělo dojít v noci na dnešek.

Policisté v Severním Irsku překazili pokus o útok na policejní stanici s minometnými bombami. | Foto: Reuters

Vražednou techniku pachatelé podle všeho převezli ze sousední Irské republiky. Při zásahu musela policie evakuovat asi stovky lidí z oblasti, která s katolickými republikány tradičně sympatizuje. Na policisty se snesla sprška kamení a přilétla i jedna zápalná lahev.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme