Policisté z Česka vyrazí střežit slovinsko-chorvatskou hranici

Cesta do Evropy po takzvané balkánské trase je pro uprchlíky v poslední době komplikovanější. Třeba Slovinsko od tohoto týdne nevpouští bez platných víz žádné migranty na své území. Se střežením hranic tam od listopadu pomáhají i čeští policisté. Dnes tam vyráží už čtvrtá skupina. O její vyslání požádaly tamní úřady po jednání prezidentů obou zemí. Policisté budou pomáhat se střežením hranic schengenského prostoru šest týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti a uprchlíci v tranzitním táboře Gevgelija | Foto: Robert Mikoláš

„Mohl jsem si udělat obrázek o tom, kteří lidé chodí do Evropy, kteří žádají o azyl. Když se uprchlíků zeptáte, kam chtějí jít, je to Německo, Švédsko. Nechtějí jít za prací. Jdou tam, protože se tam budou mít líp. Viděli to třeba v televizi,“ vypráví policista David Předota, který spolu s kolegy odjel loni v prosinci hlídat hranice v Maďarsku a Slovinsku.

Teď se na asi jedenáctihodinovou cestu do Slovinska připravuje další skupina.

"Jedná se již čtvrtý kontingent, který pojede do Slovinska střežit schengenskou hranici. Budou působit v okrese Novo Město přímo na hranicích slovinsko-chorvatských,“ říká mluvčí policejního prezidia David Schön.

Mise podle Schöna stát stojí jako běžný výjezd do zahraničí: „O bytování a stravování se bude starat slovinská strana. Náklady pro Policii České republiky jsou do výše mezd a běžných nároků, které souvisí s vysláním na zahraniční služební cestu.“

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého můžou jeho lidé zkušenosti z kontrol uprchlíků v budoucnu využít.

"Policisté říkají, že je to pro ně velmi zásadní zkušenost. A pro případ, že by došlo k tomu, že se tato migrační vlna přesune i směrem k České republice, tak tito lidé budou samozřejmě primárně zařazováni na plnění úkolů, které souvisí s migrací,“ vysvětloval Tuhý loni v prosinci.

Statistiky ale takovému vývoji zatím nenasvědčují. Za první dva letošní měsíce zadržela cizinecká policie v souvislosti s uprchlickou vlnou v Česku 93 lidí.

Opatření pro zvládnutí migrační krize | Foto: Český rozhlas

Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme