Politici byli podle polského NKÚ při vládních letech v ohrožení

Polské politiky zaskočila zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které nebylo létání s vládními speciály pro ně bezpečné. Piloti byli přetěžovaní a bez tréninku, navíc falšovali počet nalétaných hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smolensk1.jpg | Zdroj: ČTK

Polští politici, kteří v uplynulých pěti letech využívali služeb vládní letky, byli v ohrožení – s ostrou analýzou přišel Nejvyšší kontrolní úřad.

„Cesty nejdůležitějších osob v zemi byly organizované způsobem, který negarantoval potřebnou bezpečnost,“ oznámil šéf úřadu Jacek Jezierski.

Zkritizoval především nedávno zrušenou speciální jednotku, která měla transport ústavních činitelů na starosti. V elitním armádním útvaru se podceňovalo školení pilotů, falšovala se evidence tréninku posádek nebo povinný počet letů v nepříznivých podmínkách.

Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu se týká také tragického letu polské delegace do Smolenska v dubnu 2010. Podle expertů úřadu neměl letoun s prezidentem Lechem Kaczynským na palubě na místním letišti vůbec přistávat.

Petr Vavrouška, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme