Politici do hlavního proudu přinášení rasismus, homofobii a sexismus, varuje Amnesty

V roce 2016 se svět stal temnějším a méně stabilním místem - to je jedno z poselství pravidelné zprávy o stavu lidských práv ve světě, kterou v noci na středu vydala organizace Amnesty International. Na 400 stránkách mapuje loňské dění v jednotlivých státech a regionech světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z protestu proti exekutivnímu výnosu Donalda Trumpa zakazujícího migraci ze sedmi muslimských zemí

Z protestu proti exekutivnímu výnosu Donalda Trumpa zakazujícího migraci ze sedmi muslimských zemí | Foto: CC BY-SA 2.0, Lorie Shaull

Hlavní poselství letošní zprávy je varování před nárůstem politiky, která si klade za cíl rozeštvávat lidi, vyvolávat strach a svalovat vinu bez dalšího rozlišování na široké skupiny lidí.

Podle Amnesty International (AI) se posunuly hranice toho, co se obecně považuje za přijatelné a politici bezostyšně a hlavně beztrestně uvádějí do hlavního proudu rasistické, homofobní a sexistické koncepty.

Jako jeden z příkladů slouží například loňská předvolební kampaň Donalda Trumpa. Organizace varuje také před nárůstem sledování lidí na internetu a rostoucí ochotou politiků i občanů obětovat svody v zájmu (často domnělé) větší bezpečnosti.

Tříminutové soudy a masové popravy každý týden. Zpráva Amnesty International popisuje zabíjení v syrské věznici

Číst článek

AI v úvodu své zprávy připomíná začátek Všeobecné deklarace lidských práv, kde se praví, že "uznání přirozené důstojnosti a rovných a nezcizitelných práv členů lidské rodiny je základem svobody, spravedlnosti a míru ve světě".

Svou kapitolu má ve výroční zprávě také Česká republika. Amnesty například chválí snahu státu lépe zapojit romské děti do běžné výuky, včetně takzvané inkluze a roku povinné školky. Kritizuje ale laxnost úřadů ve věci kompenzací pro romské ženy, které lékaři bez jejich souhlasu sterilizovali.

AI registruje i opakované demonstrace proti přijímání uprchlíků a útok na autonomní centrum Klinika. A svoje místo, respektive jednu větu, má ve zprávě také prezident Miloš Zeman. Organizace ho kritizuje za používání protiuprchlické rétoriky a za vykreslování žadatelů o azyl jako hrozby - což je právě ono vyvolání strachu, svalování kolektivní viny a záměrné rozeštvávání lidí.

„Rozhodně nelze očekávat, že by pan prezident své názory změnil, naopak je velmi dobře, že získal v tomto směru významného spojence, nového amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ řekl ke zprávě AI prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Radiožurnálu.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme