'Politici jen slibují, ale splní toho málo.' Tisíce lidí protestovaly v Hamburku proti summitu G20

Tisíce lidí vyjádřily během neděle v Hamburku svůj nesouhlas s plánovaným summitem G20. Zástupci dvaceti nejvyspělejších zemí světa se v Německu mají sejít v pátek. Aktivisté kritizují hlavně dopady globalizace na životní prostředí a na země třetího světa.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně 10 tisíc lidí se v neděli za deště sešlo před radnicí v Hamburku k odpolednímu pochodu na protest proti summitu G20, který se v tomto městě uskuteční 7. a 8. července. Jde o první velkou demonstraci z řady podobných protestních akcí, které se během týdne budou před vrcholnou schůzkou konat.

Účastníci pochodu chtěli vyzvat země G20 včetně Evropské unie, která je také členem této skupiny, ke změně politiky zejména v oblasti klimatu, světového obchodu a rozdělování bohatství. „Politici nedokážou prosadit vlastní agendu. Dávají plno slibů, ale splní jen málo z nich," zdůvodnil svou nespokojenost jeden z protestujících. Policie i organizátoři se podle agentury AFP shodli, že před radnici zatím přišlo kolem 10 tisíc lidí a že akce byla „naprosto klidná".

Evropské země G20 vsází na spolupráci. Chtějí boj proti změnám klimatu a protekcionismu

Číst článek

Organizátoři přitom dali najevo, že byli s nedělní účastí spokojeni. Nicméně v předvečer konání akce očekávali, že přijde manifestovat něco mezi 50–100 tisíci lidmi.
Paralelní protest na kánoích a malých lodích se odehrál i na řece Alsteru, která Hamburkem protéká. V přístavu protestovali aktivisté Greenpeace před nákladní lodí naloženou uhlím proti využívání tohoto pevného paliva k výrobě elektrické energie.

K vyslyšení obav vyjadřovaných účastníky protestů vyzvala kancléřka Angela Merkelová. Podle agentury Reuters řekla, že hamburský summit se bude muset hlouběji ponořit do problémů, na něž protestující poukazují, jako je dělba bohatství, spotřeba zdrojů, změny klimatu, volný obchod, ochrana spotřebitelů a podpora sociálních standardů.

„Nejde jen o (ekonomický) růst, ale spíš o udržitelný růst. Potřebujeme situaci, kdy budou spokojení všichni. Problémy se zjevně točí kolem toho, jak dosáhnout udržitelného rozvoje přístupného všem," dodala Merkelová, která bude v zářijových volbách usilovat o již čtvrtý mandát šéfky německé vlády.

Podle kancléřky hlavní otázky znějí: „Jak naložíme s našimi zdroji? Jaká jsou pravidla pro rozdělení bohatství? Kolik lidí se toho zúčastní? Kolik zemí je schopno mít z toho prospěch?"

„Jestli se budeme prostě jenom snažit pokračovat v tom, co jsme dělali v minulosti, celosvětový vývoj rozhodně nebude udržitelný a pro všechny," zdůraznila v této souvislosti. „Potřebujeme dohodu o ochraně klimatu, otevřené trhy a lepší obchodní dohody, které podpoří ochranu spotřebitelů, sociální a ekologické standardy," dodala.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme