Politici Slovenska a Maďarska projevili po letech dobrou vůli
Slovenský ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda je na své první oficiální návštěvě v Budapešti. Její plán zahrnuje přijetí u všech nejvyšších představitelů Maďarska a jednání s ministrem zahraničí. Na tiskové konferenci v závěru jednání Dzurindy s Jánosem Martonyim bylo patrné zažehnání dřívější slovensko-maďarské antipatie.
Ministři zahraničí oznámili, že se dohodli na otevřené a rychlé komunikaci a na systému včasného varování, aby nedošlo k situacím vedoucím ke konfliktu.
V popředí zájmu jsou dva základní problémy: slovenský jazykový zákon a maďarský zákon o dvojím občanství. Oba vznikly v posledních čtyřech letech, kdy vzájemné vztahy poklesly na bod mrazu.
Maďarské straně vadila přítomnost Slovenské národní strany Jána Sloty ve slovenské vládě, která nebyla nakloněná dobrým vztahům s jižními sousedy. Po dnešním jednání jsou vyhlídky mnohem lepší.
Rozhovor se slovenským zpravodajem ČRo Gregorem Martinem Papucsekem o jednáních ministrů zahraničí Slovenska a Maďarska .mp3
Přesto však ve věci obou kritických zákonů k dohodě nedošlo. Ministři zdůraznili, že to nelze na jednom jednání stihnout. Zákony předali k posouzení komisi složené ze zástupců obou států.
„Na Slovensku ale vyšla novela, která zmírňuje omezení maďarštiny a snižuje pokuty za nedodržení zákona. Maďarština se například smí používat v úředním styku,“ referuje spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek. Maďaři prý novelu vítají.
Ve věci maďarského zákona o dvojím občanství Maďarsko žádné ústupky zatím neudělalo. Dzurinda požadoval možnost získání občanství jen pro ty, kteří mají v Maďarsku trvalé bydliště, Maďaři však trvají na otevřenosti pro menšiny žijící v jiných státech.
Obyvatelé obou zemí hledí na budoucí vztahy s daleko větším optimismem. „Ministři totiž zdůraznili, že když politici projevují dobrou vůli a ochotu, má to vliv i na nižší úrovně. Lidé jsou k sobě shovívavější třeba na úřadech,“ říká Papucsek.