Politici Slovenska a Maďarska projevili po letech dobrou vůli

Slovenský ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda je na své první oficiální návštěvě v Budapešti. Její plán zahrnuje přijetí u všech nejvyšších představitelů Maďarska a jednání s ministrem zahraničí. Na tiskové konferenci v závěru jednání Dzurindy s Jánosem Martonyim bylo patrné zažehnání dřívější slovensko-maďarské antipatie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí Slovenska a Maďarska Mikuláš Dzurinda a János Martonyi (vpravo)

Ministři zahraničí Slovenska a Maďarska Mikuláš Dzurinda a János Martonyi (vpravo) | Zdroj: ČTK

Ministři zahraničí oznámili, že se dohodli na otevřené a rychlé komunikaci a na systému včasného varování, aby nedošlo k situacím vedoucím ke konfliktu.

V popředí zájmu jsou dva základní problémy: slovenský jazykový zákon a maďarský zákon o dvojím občanství. Oba vznikly v posledních čtyřech letech, kdy vzájemné vztahy poklesly na bod mrazu.

Maďarské straně vadila přítomnost Slovenské národní strany Jána Sloty ve slovenské vládě, která nebyla nakloněná dobrým vztahům s jižními sousedy. Po dnešním jednání jsou vyhlídky mnohem lepší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se slovenským zpravodajem ČRo Gregorem Martinem Papucsekem o jednáních ministrů zahraničí Slovenska a Maďarska .mp3

Přesto však ve věci obou kritických zákonů k dohodě nedošlo. Ministři zdůraznili, že to nelze na jednom jednání stihnout. Zákony předali k posouzení komisi složené ze zástupců obou států.

„Na Slovensku ale vyšla novela, která zmírňuje omezení maďarštiny a snižuje pokuty za nedodržení zákona. Maďarština se například smí používat v úředním styku,“ referuje spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek. Maďaři prý novelu vítají.

Ve věci maďarského zákona o dvojím občanství Maďarsko žádné ústupky zatím neudělalo. Dzurinda požadoval možnost získání občanství jen pro ty, kteří mají v Maďarsku trvalé bydliště, Maďaři však trvají na otevřenosti pro menšiny žijící v jiných státech.

Obyvatelé obou zemí hledí na budoucí vztahy s daleko větším optimismem. „Ministři totiž zdůraznili, že když politici projevují dobrou vůli a ochotu, má to vliv i na nižší úrovně. Lidé jsou k sobě shovívavější třeba na úřadech,“ říká Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme