Politici v Gdaňsku si připomenou vznik hnutí Solidarita
V Gdaňsku dnes vrcholí oslavy 25. výročí gdańské stávky a vzniku hnutí Solidarita Lecha Walesy. Na závěrečné slavnosti přijedou delegace z tří desítek zemí. Za Českou republiku to budou Václav Havel, Jiří Dienstbier, Saša Vondra, kteří už Polsku jsou, a z Prahy přiletí premiér Jiří Paroubek. Do Gdaňsku se přemístí většina účastníků dvoudenní varšavské konference od Solidarity ke svobodě.
V dobách své největší slávy měla Solidarita 10 milionů členů a byla celonárodním hnutím odporu. Dnes má necelých sedm set tisíc členů a je jedním z mnoha odborových svazů. První předák Solidarity Lech Walesa se snažil členskou základnu probudit z letargie a připomínal roli Solidarity v dějinách demokratických hnutí:
"Žádné pokolení nemělo takovou šanci jako naše. Děkujte Bohu za tu dobu a za to, že se nám to tak pěkně povedlo. Mějte se dobře a ať se vám daří."
Po oslavách Lech Walesa ze Solidarity vystoupí. "Kdybych měl být dal odborářem, musel bych být součástí nějaké profesní skupiny. Elektrikáři to být nemůžou, proto už 25 let v tom oboru nepracuji. Musel bych vytvořit prezidentské odbory - ale spočítejte si, kolik jsme měli prezidentů. To by nešlo."
Mohutné oslavy mají i svou odvrácenou stranu. Střed města bude zcela uzavřený, ale to zaměstnanci loděnice, která v centru leží, nepovažují za nejhorší. Podnik balancuje na hranici přežití. Z 15 tisíc zaměstnanců před 25 lety jich zbyly sotva tři tisíce.
Mnozí z nich strávili noc v protestním stanovém táboře u bran loděnice. Na včerejší slavnostní sjezd Solidarity organizátoři pozvali pouze dva z nich. Ti ale účast odmítli.
Podle dělníků z gdaňské loděnice není co oslavovat. Na změny doplatili a demokratická vláda své sliby nesplnila. "Prezident Lech Walesa kdysi říkal, že nepoctivé podnikatele svlékne až do ponožek. Jsme to ale my, kteří teď chodíme v děravých ponožkách nebo i bez nich," říká jeden ze zaměstnanců loděnice.