Politici varují před blokádami hranic

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel dnes vyzval odpůrce jihočeské jaderné elektrárny Temelín, aby dali přednost dialogu před blokádami hraničních přechodů. „Blokády by mohly ohrozit zahájený dialog s Prahou. Kromě toho by mohly posloužit jako dobrá výmluva pro jestřáby na české straně, aby s námi vůbec nemuseli mluvit,“ prohlásil kancléř.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by blokády přechodů neskončily „nejpozději v pondělí“, „byla by velmi vážně ohrožena, prakticky znemožněna má návštěva Vídně“, vzápětí skutečně prohlásil český premiér Miloš Zeman v Bratislavě, kde je na oficiální návštěvě.

Zeman po jednání se svým hostitelem Mikulášem Dzurindou uvedl, že rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer telefonicky ujistil vicepremiéra a ministra zahraničí Jana Kavana, že povolení k demonstracím bylo vydáno ještě před židlochovickou schůzkou šéfů vlád obou zemí a že jde o dozvuky předžidlochovické atmosféry.

Český premiér ocenil postoj Německa, že při předchozích blokádách umožnila českým kamiónům průjezd přes německé území bez administrativních překážek. „Věřím, že v duchu našich nadstandardních vztahů se obdobně dohodneme i se Slovenskem,“ dodal Zeman a premiér Dzurinda jej ujistil o slovenské ochotě, přičemž také připomněl solidaritu celé visegrádské skupiny s ČR. „Blokády nic neřeší, infrastruktura Evropy by měla sloužit všem a takové přístupy prostě nesměřují ke konstruktivním řešením.“

Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin dnes v Berlíně potvrdil výhrady vůči jaderné elektrárně Temelín. Na tiskové konferenci po jednání se svým českým protějškem Milošem Kužvartem zopakoval dřívější stanovisko, podle něhož temelínský reaktor nesplňuje německé bezpečnostní předpisy a jeho provoz by v Německu nebyl povolen. Zároveň však odmítl podmiňovat přijetí České republiky do Evropské unie zastavením provozu v Temelíně a distancoval se tak od postoje Rakouska. „EU zaujala vůči ČR jiný postoj než vůči Bulharsku nebo Litvě, u nichž stanovila zastavení provozu tamních jaderných elektráren jako podmínku pro zahájení jednání o vstupu. Měnit dodatečně podmínky v průběhu jednání by nebylo korektní,“ řekl Trittin.

Zdůraznil, že rozdíly ve stanoviscích vůči Temelínu existují mezi vládami SRN a ČR jako celky, ale nikoli mezi oběma ministry životního prostředí a ocenil dosavadní česko-německou spolupráci při realizaci řady ekologických projektů. Připomněl, že v kompetenci českého ministerstva není posuzování technických otázek bezpečnosti reaktorů, ale jen vlivů na životní prostředí, a oznámil, že se s Kužvartem dohodl na vytvoření skupiny expertů obou ministerstev, která společně posoudí ekologické dopady Temelína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme