Politici varují před blokádami hranic

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel dnes vyzval odpůrce jihočeské jaderné elektrárny Temelín, aby dali přednost dialogu před blokádami hraničních přechodů. „Blokády by mohly ohrozit zahájený dialog s Prahou. Kromě toho by mohly posloužit jako dobrá výmluva pro jestřáby na české straně, aby s námi vůbec nemuseli mluvit,“ prohlásil kancléř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by blokády přechodů neskončily „nejpozději v pondělí“, „byla by velmi vážně ohrožena, prakticky znemožněna má návštěva Vídně“, vzápětí skutečně prohlásil český premiér Miloš Zeman v Bratislavě, kde je na oficiální návštěvě.

Zeman po jednání se svým hostitelem Mikulášem Dzurindou uvedl, že rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer telefonicky ujistil vicepremiéra a ministra zahraničí Jana Kavana, že povolení k demonstracím bylo vydáno ještě před židlochovickou schůzkou šéfů vlád obou zemí a že jde o dozvuky předžidlochovické atmosféry.

Český premiér ocenil postoj Německa, že při předchozích blokádách umožnila českým kamiónům průjezd přes německé území bez administrativních překážek. „Věřím, že v duchu našich nadstandardních vztahů se obdobně dohodneme i se Slovenskem,“ dodal Zeman a premiér Dzurinda jej ujistil o slovenské ochotě, přičemž také připomněl solidaritu celé visegrádské skupiny s ČR. „Blokády nic neřeší, infrastruktura Evropy by měla sloužit všem a takové přístupy prostě nesměřují ke konstruktivním řešením.“

Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin dnes v Berlíně potvrdil výhrady vůči jaderné elektrárně Temelín. Na tiskové konferenci po jednání se svým českým protějškem Milošem Kužvartem zopakoval dřívější stanovisko, podle něhož temelínský reaktor nesplňuje německé bezpečnostní předpisy a jeho provoz by v Německu nebyl povolen. Zároveň však odmítl podmiňovat přijetí České republiky do Evropské unie zastavením provozu v Temelíně a distancoval se tak od postoje Rakouska. „EU zaujala vůči ČR jiný postoj než vůči Bulharsku nebo Litvě, u nichž stanovila zastavení provozu tamních jaderných elektráren jako podmínku pro zahájení jednání o vstupu. Měnit dodatečně podmínky v průběhu jednání by nebylo korektní,“ řekl Trittin.

Zdůraznil, že rozdíly ve stanoviscích vůči Temelínu existují mezi vládami SRN a ČR jako celky, ale nikoli mezi oběma ministry životního prostředí a ocenil dosavadní česko-německou spolupráci při realizaci řady ekologických projektů. Připomněl, že v kompetenci českého ministerstva není posuzování technických otázek bezpečnosti reaktorů, ale jen vlivů na životní prostředí, a oznámil, že se s Kužvartem dohodl na vytvoření skupiny expertů obou ministerstev, která společně posoudí ekologické dopady Temelína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme