Politici z celého světa blahopřejí Sarkozymu k vítězství

Vítězi prezidentských voleb ve Francii Nicolasi Sarkozymu telefonicky blahopřála vzápětí po oznámení předběžných výsledků řada světových politiků, mezi nimi jak americký prezident George Bush, tak nejvyšší němečtí představitelé Horst Köhler a Angela Merkelová nebo britský premiér Tony Blair.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Foto: AFP

Německý prezident Horst Köhler a kancléřka Angela Merkelová blahopřáli Sarkozymu mezi prvními. "S novou hlavou státu bude osvědčené francouzsko-německé přátelství nadále základem trvalého míru, demokracie a blahobytu v Evropě," stojí mimo jiné v gratulaci spolkové kancléřky.

Angela Merkelová jakožto předsedkyně CDU zdůrazňovala politickou blízkost Sarkozymu, i když otevřenou podporu pravicovému kandidátovi ve volební kampani nevyjádřila. Agentura DPA napsala, že by se dvojice Merkelová - Sarkozy mohla stát "novým tandemem" pro Evropu.

Kancléřku pojí s novým vládcem Elysejského paláce společný odpor k plnoprávnému členství Turecka v Evropské unii. Nicolas Sarkozy by si ale jako základ pro fungování unie představoval zjednodušenou, takzvanou "mini-smlouvu," čímž se od politiky německé kancléřky přece jen odchyluje.

"Prezident Bush je připraven spolupracovat se zvoleným francouzským prezidentem Sarkozym na pokračování našeho pevného spojenectví," zopakoval agentuře AFP obsah blahopřání mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe. "Spojené státy a a Francie jsou historičtí spojenci a partneři," dodal mluvčí. Sarkozy už v prvním povolebním prohlášení řekl, že "američtí přátelé mohou spoléhat na naše přátelství".

Americká média však podle agentury AFP výsledky voleb ve Francii příliš nezaujaly, hlavní televizní kanály ani nepřerušily vysílané pořady, aby oznámily vítěze. CNN opakovala reportáž o teroristické hrozbě USA a ABC přenášela basketbalový zápas. Fox News pouze oznámila výsledek voleb bez komentáře.

Blahopřejný telegram poslal Sarkozymu český prezident Václav Klaus. "Pro Českou republiku Francie je a zůstane blízkým partnerem. Naše země spojuje nejen společná historie, geografická a kulturní blízkost, ale i členství v Evropské unii a zodpovědnost za další vývoj evropské integrace," uvedl v blahopřejném telegramu Sarkozymu český prezident.

Mluvčí izraelské vlády Avi Panzer vyjádřil přesvědčení, že Sarkozy "povede vyváženější politiku své země vůči Blízkému východu". "Je to přítel Izraele," zdůraznil. Podle Panzera Francouzi hlasovali pro změnu. Sarkozy prý není extremista, ale "představitel umírněné pravice, který bude pokračovat v pozitivní politice Jacquesa Chiraka vůči francouzské židovské komunitě".

Jiří Hošek, Martin Hromádka, Barbora Tošnerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme