Politická krize na Maledivách trvá

Prozatímní prezident ostrovní republiky Maledivy odmítnul výzvu svého předchůdce k odstoupení a rychlému uspořádání voleb. Podle Mohammeda Manika není v malé zemi obklopené Indickým oceánem vhodná atmosféra pro svobodné a férové volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maledivské bezpečnostní jednotky dohlížejí na demonstraci příznivců bývalého prezidenta | Zdroj: Reuters

Dosavadní maledivský lídr Mohammed Našíd rezignoval pod tlakem oponentů začátkem týdne.

Situace na Maledivách zůstává nepřehledná, jinak poklidný tropický ráj je v těchto dnech dějištěm demonstrací i občasných střetů mezi stoupenci znesvářených táborů.

Dopad na hlavní sektor místní ekonomiky, turismus, je ale zatím nevýrazný. Ten se totiž odehrává většinou na odlehlých ostrovech daleko od metropole Malé.

Sesazený lídr Našíd, před vstupem do úřadu politický vězeň předchozí diktatury, stále trvá na verzi, že ho k demisi přiměli vojáci vyhrožující zabitím. Exprezidenta, který se během úřadování potýkal s parlamentní většinou svých odpůrců, oslavovali po pátečních modlitbách davy sympatizantů.

Podle dočasného prezidenta se ale Našíd u moci choval také jako diktátor a nyní se snaží hrát vlastní show pro zahraniční média.

Novému vedení už přislíbily spolupráci Spojené státy. Washington ji ale podmiňuje vyjasněním okolností mocenské změny.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme