Politická krize rozděluje Brazílii. Kvůli hádce o prezidentku skončil úspěšný muzikál

Brazílie se ocitla v politické krizi. Jedna strana mluví o puči, který se chystá, druhá o zlodějích ve vládě. Podobně rozdělená je i veřejnost. Kvůli politice dokonce museli předčasně ukončit představení muzikálového představení složeného z písní jednoho z nejznámějších brazilských hudebníků a spisovatelů. On sám pak uvádění představení úplně zakázal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová | Zdroj: Reuters

Jde o muzikál, který se hrál už v řadě měst, teď ho měli dávat v Belo Horizonte. Režisér a hlavní protagonista Cláudio Botelho uprostřed představení zaimprovizoval a mluvil o uvěznění exprezidenta a současnou prezidentku nazval zlodějkou. Část publika pak začala bučet a pískat a volat „žádný puč nebude“, což je heslo z nedávných provládních demonstrací.

Někteří lidé se začali zvedat a odcházet a vedení divadla pak představení ukončilo a zrušilo i to následující den. A pak se ozval sám Chico Buarque, tedy autor písní, které muzikál oslavuje, a okamžitě stáhl souhlas k dalšímu uvádění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Země je kvůli politice polarizovaná, hlásí z Brazílie zpravodaj David Koubek

Tento velmi známý muzikant totiž velmi sympatizuje se současnou vládní Stranou pracujících a hlavně s jejím symbolem, exprezidentem Lulou. Celá věc vyvolala velký rozruch a dokázala, jak moc je Brazílie polarizovaná.

Heslo „žádný puč nebude“ nevolá jen část Brazilců na demonstracích, ale použila ho v posledních dnech také sama prezidentka v oficiálních projevech. Nemá jít ovšem o vojenský převrat, i když část nespokojených Brazilců ho na demonstracích žádá. Vládní Strana pracujících tvrdí, že se v zemi odehrává převrat vedený justicí a médii.

Vyšetřování velké korupční kauzy došlo už tak daleko, že se vzdáleně dotklo i exprezidenta. Prezidentka Dilma Rousseffová ho pak jmenovala ministrem, čímž znemožní exprezidentovo vyšetřování.

Hlavní soudce v této kauze pak dokonce nechal odposlouchávat hovory exprezidenta, včetně jednoho s prezidentkou, a všechno dal médiím. Do toho všeho se mluví o odvolání prezidentky a Brazílie navíc prožívá problémy s propadem hospodářství, či s virem zika.

Protivládní demonstrace v hlavním městě Brasílii | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme