Politická krize v Polsku se vyostřuje

Předseda opoziční Občanské platformy Donald Tusk hrozí občanskou neposlušností, pokud prezident rozhodne o předčasných volbách. Polská opozice je přesvědčená, že země mílovými kroky směřuje k předčasným volbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstský rynek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Šéf Občanské platformy Donald Tusk to označil jako nejhorší krizi za 15 let polské demokracie. Vyhlášením předčasných voleb by podle něj prezident Lech Kaczyński porušil ústavu. Platforma v takovém případě vyzve k občanské neposlušnosti. Vládnoucí Právo a spravedlnost Tuskův výrok silně znepokojil.

"Nezbývá mi než vyzvat Donalda Tuska, aby své prohlášení odvolal, nebo aby Občanská platforma odvolala Donalda Tuska," rozčileně prohlásil ministr vnitra Ludwik Dorn.

Celý spor spočívá v datu, kdy má parlament posledním možnost schválit státní rozpočet - podle opozice je to 19.únor, podle vládnoucího Práva a spravedlnosti i prezidenta 30. leden.

Je zcela jisté, že Senát do pondělka rozpočet neschválí - prezident pak bude moci parlament rozpustit a vypsat nové volby - konaly by se pravděpodobně na konci března.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme