Politické rozdělení sil ve Španělsku se mění, levice nabývá na síle

Ve Španělsku dnes vznikají nová městská zastupitelství. Je jich více než osm tisíc. Nedávné komunální volby zcela změnily politické rozdělení sil. Vládní Lidová strana ztratila po 24 letech i svou tradiční baštu - radnici v Madridu. Ta se dostane pod vedení levicové koalice, podobně jako zastupitelství dalších nejdůležitějších španělských měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí starostka Madridu Manuela Carmena z aliance levicových stran Ahora Madrid

Budoucí starostka Madridu Manuela Carmena z aliance levicových stran Ahora Madrid | Zdroj: Reuters

Konzervativní lidovci přišli po komunálních volbách o vládu v 15 hlavních městech provincií. Mezi nimi i v 10 nejdůležitějších. Madrid, Barcelona, Alicante či Sevilla se dostávají do rukou levicových formací.

Například nové starostky Madridu a Barcelony Manuela Carmena v hlavním městě i Ada Colau v katalánské metropoli jsou představitelkami protestních politických platforem.

Obě ženy se chtějí zasadit o to, aby lidem, kteří nezvládají platit hypotéku, nebyly byty zabavovány. Jako starostky si nechají snížit plat a méně mají brát i další radní.

Budoucí starostka Barcelony Ada Colau stojí v čele aliance stran Barcelona En Comú | Foto: Reuters

Igor Maňour, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme