Politické strany v Německu se stále nedohodly na povolební spolupráci

V nestabilní povolení situaci v Německu se rodí první ultimata, která mají ovlivnit politická grémia. Volební koalice jsou stále totiž neprůhledné a komplikují vzájemné rozpory politických stran, které na nich postavily předvolební kampaň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder na předvolebním shromáždění | Foto: ČTK/EPA

"Nemají žádné pověření k sestavení vlády, protože ho má nejsilnější frakce - strany Unie," vzkázal předseda FDP Westerwelle sociálním demokratům. Jejich předseda Müntefering hodlá vytvořit zatím neurčitou koalici.

Jisté je, že tu by měli tvořit především sociální demokraté, protože: "Výsledky voleb nezpochybnily reformy, ani personální obsazení," tvrdí kancléř Schröeder. Ten by rád sestavil vládu velké koalice s Unií, ovšem bez její předsedkyně Merkelové v čele.

Naopak CDU/CSU by nejspíše rády přibraly do koalice s FDP ještě Zelené. To by se zřejmě líbilo i lídrovi ekostrany Joschkovi Fischerovi, který v úterý nečekaně pohrozil, že opustí všechny stranické funkce, pokud Zelení nebudou u moci.

Stejně radikální je i prohlášení berlínského primátora Klause Wowereita. Nevyloučil velkou koalici své SPD s Unionisty, bez kancléře v čele.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme