Politické strany v Německu se stále nedohodly na povolební spolupráci

V nestabilní povolení situaci v Německu se rodí první ultimata, která mají ovlivnit politická grémia. Volební koalice jsou stále totiž neprůhledné a komplikují vzájemné rozpory politických stran, které na nich postavily předvolební kampaň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder na předvolebním shromáždění | Zdroj: ČTK

"Nemají žádné pověření k sestavení vlády, protože ho má nejsilnější frakce - strany Unie," vzkázal předseda FDP Westerwelle sociálním demokratům. Jejich předseda Müntefering hodlá vytvořit zatím neurčitou koalici.

Jisté je, že tu by měli tvořit především sociální demokraté, protože: "Výsledky voleb nezpochybnily reformy, ani personální obsazení," tvrdí kancléř Schröeder. Ten by rád sestavil vládu velké koalice s Unií, ovšem bez její předsedkyně Merkelové v čele.

Naopak CDU/CSU by nejspíše rády přibraly do koalice s FDP ještě Zelené. To by se zřejmě líbilo i lídrovi ekostrany Joschkovi Fischerovi, který v úterý nečekaně pohrozil, že opustí všechny stranické funkce, pokud Zelení nebudou u moci.

Stejně radikální je i prohlášení berlínského primátora Klause Wowereita. Nevyloučil velkou koalici své SPD s Unionisty, bez kancléře v čele.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme