Vůdce Tálibánu chce s Afghánistánem pokračovat v mírových rozhovorech. Ofenzívu hnutí nezastavil

Vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán Hajbatulláh Achúndzáda v neděli zopakoval, že je nadále „rozhodně pro politické urovnání“ v Afghánistánu „bez ohledu na postup a vojenská vítězství“ Tálibánu v posledních dvou měsících. Informovala o tom agentura AFP. Delegace afghánské vlády a Tálibánu se v neděli na mírových vyjednávání v katarském Dauhá shodly, že chtějí pokračovat v mírových rozhovorech.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu (ilustrační snímek). | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

„Budeme pracovat na poskytnutí humanitární asistence napříč Afghánistánem,“ oznámili ve společném prohlášení obě delegace.

„Místo toho, abychom se spoléhali na cizince, vyřešme problémy mezi sebou a zachraňme naši vlast před trvající krizí,“ citovala agentura z Achúndzádova poselství zveřejněného u příležitosti muslimského svátku íd al-adhá, tedy svátku oběti.

Fotograf agentury Reuters zemřel během přestřelky v Afghánistánu. Tálibán o jeho přítomnosti nevěděl

Číst článek

Přes pokračující povstaleckou ofenzivu proti vládním silám obnovily v sobotu v Dauhá delegace afghánské vlády a Tálibánu rozhovory. Jednání, které začalo loni v září, zatím uvízlo na mrtvém bodě. Achúndzáda z toho viní vládu.

„Jsme z naší strany odhodláni najít řešení prostřednictvím diskusí, ale tábor, který stojí proti nám, nadále ztrácí čas,“ tvrdí vůdce povstalců.

Ofenzivu oddíly Tálibánu zahájily začátkem května souběžně s definitivním stahováním zahraničních sil, které poskytovaly oporu kábulskému režimu. Při postupu narazily oddíly Tálibánu jen na malý odpor a zmocnily se rozsáhlých venkovských oblastí a důležitých přechodů na hranicích s Íránem, Turkmenistánem, Tádžikistánem a Pákistánem. Vládní síly nyní podle AFP kontrolují jen hlavní dopravní trasy a hlavní města provincií.

Dívky nesmí do školy a muži musí mít vousy. V provinciích dobytých Tálibánem se vrací k právu šaría

Číst článek

Ve svém poselství vůdce Tálibánu zmínil i závazky budoucího „islámského emirátu“, jenž podle něj bude u moci v Kábulu. Islámský emirát byl název režimu Tálibánu, který vládl v Afghánistánu v letech 1996 až 2001, než byl vyhnán mezinárodní koalicí vedenou USA. Stalo se tak poté, co Tálibán odmítl předat vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina po protiamerických teroristických útocích z 11. září 2001.

„Chceme dobré a silné diplomatické, hospodářské a politické vztahy... se všemi zeměmi světa, včetně Spojených států“ a „plně ujistíme sousední země, region a svět, že Afghánistán ze své půdy nedovolí ohrozit bezpečnost kterékoli jiné země,“ prohlásil Hajbatulláh Achúndzáda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme