Politickou scénou na východě USA hýbe 'potkaní' kauza

I Washington má své problémy s hlodavci. Tamní radnice totiž vydala vyhlášku, podle které se při likvidaci škůdců včetně hlodavců musejí dodržovat humánní procedury. Mají se proto odchytávat a vypouštět do přírody, kde nemůžou škodit. To se ale nelíbí obyvatelům okolí hlavního města. Kauza kolem nařízení má i politický podtext.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potkan obecný | Foto: Reg Mckenna, CC BY 2.0

Washington, District of Columbia, je jen částí městské aglomerace, která jej ze všech stran obklopuje.

Úřady v okolí, hlavně za řekou Potomac ve Virgínii, tak začaly protestovat, že jim z Washingtonu budou vozit potkany na jejich území a tam je vypouštět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problém Washingtonu s potkany popsal v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Zodpovědní činitelé washingtonské radnice ale tvrdí, že na potkany a myši se vztahuje výjimka. Můžou se tedy trávit nebo lapat do smrtonosných pastí. Radnice ujišťuje, že potkany nikam nevozí.

Důkazy o rozmnožení potkaní populace k dispozici nejsou. Kvůli vyhlášce se ale strhla velká přestřelka v médiích. Washingtonská radnice je totiž téměř stoprocentně demokratická, až na dva nezávislé zastupitele. Stížnosti přišly od republikánů, kteří vládnou ve Virgínii, a z některých míst Marylandu na severu.

Republikánům se nelíbí, že demokraté z hlavního města údajně vyváží na jejich území krysy. Komentátoři, jako je třeba ultra-konzervativec a pravičák Rush Limbaugh, se problémem začali zabývat a bizarní kauza byla na světě.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme