Politický systém na Ukrajině ovládly peníze, tvrdí pozorovatelé voleb

Ukrajinské parlamentní volby připomínaly nakloněné hřiště. Tak charakterizují pozorovatelé z evropských institucí včerejší hlasování. Kritizují, že představitelé opozice jsou ve vězení, a naznačují, že jeden z hráčů měl tak lepší podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů v ukrajinských parlamentních volbách stále pokračuje | Zdroj: ČTK

Tím, kdo měl na Ukrajině lepší výchozí pozici, je myšlena vládnoucí Strana regionů, která je po sečtení téměř poloviny hlasů vítězem volebního klání.

Podle pozorovatelů zneužívala během předvolební kampaně administrativní zdroje. Nejasné bylo financování volební agitace a média neinformovala o kandidátech vyváženě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ukrajinských volbách mluvil ve Stalo se dnes Radiožurnálu publicista Bohdan Kopčák

Politické prostředí na Ukrajině, jak tvrdí pozorovatelé, ovládají mocné ekonomické skupiny. Právě jejich využívání moci a nadměrná role peněz ve volbách ovlivňují demokratický pokrok v zemi.

Jak dodávají evropští pozorovatelé, oligarchizace celého volebního procesu znamená, že občané přišli o vlastnictví voleb jako takových a ztratili důvěru.

V ukrajinských volbách podle odhadů zvítězila Strana regionů. Opozice posílila

Číst článek

Přesto ale mají Ukrajinci zájem o demokracii a to je dobrým znamením pro budoucnost, dodali zástupci Evropských institucí.

Opozice nevyhrála, ale posílila

Z průběžných výsledků, které dnes zveřejnila ukrajinská volební komise po sečtení 40 procent hlasů, vyplývá, že Stranu regionů prezidenta Janukovyče podpořilo přes 36 procent voličů.

Druhý je se značným odstupem opoziční blok Vlast vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, podle prozatímních výsledků získal přes 21 procent.

Jeho zástupce Arsenij Jacenjuk, který stranu vede místo Tymošenkové, vyjádřil obavy z případných podvodů. "Teď je hlavní, aby se při sčítání nemanipulovalo s hlasy," řekl.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovič odvolil v Kyjevě | Foto: ČTK/AP

Na třetím místě jsou s více než 15 procenty komunisté, kteří v dosavadním parlamentu vystupovali jako hlavní spojenec vládní Strany regionů.

Strana Udar světové boxerské hvězdy Vitalije Klička má přes 12 procent hlasů a národně orientovaná strana Svoboda přes 8 procent.

Právě zisky Svobody, jejíž volební základna se nachází téměř výhradně na západě země, jsou označovány za největší překvapení voleb.

Hlasovat přišlo asi 45 procent oprávněných voličů.

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme