Politico: Atentát v Manchesteru mění předvolební politickou atmosféru v Británii

Sebevražedný bombový útok na návštěvníky koncertu v Manchesteru, při kterém zemřely i děti, změní mnohé. Určitě pak politickou atmosféru ve Spojeném království, kde se bude 8. června volit v předčasných parlamentních volbách, zdůrazňuje server Politico.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová

Pár hodin před krveprolitím v Manchesteru měla doposud sebevědomá premiérka Theresa Mayová plné ruce práce s odůvodňováním předvolebního přešlapu kolem financování péče o přestárlé občany.

„Daň z demence", jak její plán okamžitě překřtila média, totiž povážlivě otřásl pohodlným předvolebním náskokem Toryů. Teď je ale všechno jinak.

V reakci na hrůzný úder mířící na ty nejbezbrannější, pozastavily všechny politické strany předvolební kampaň. A viditelně zasažená Mayová, už podruhé během svého desetiměsíčního premiérování, se v Downing Street obracela s žalem na zemi, otřesenou bezostyšným útokem, nejhorším od teroristického úderu v Londýně před 12 lety.

Sestra atentátníka z Manchesteru: Chtěl pomstít muslimské děti, všude je zabíjejí

Číst článek

Tón premiérčina vystoupení byl o poznání důraznější, ale i citlivější, než tomu bylo při odsouzení březnového útoku ve Westminsteru. Jak Mayová, tak její labouristický rival Jeremy Corbyn, ale i ostatní straničtí vůdci, vyzvali v reakci na atentát k soudržnosti a jednotě. Krvavý úder měl podle nich, dva týdny před volbami, zasít ve společnosti hrůzu a strach.

Útok navíc přišel během vůbec první zahraniční mise amerického prezidenta Donalda Trumpa, která je zaměřená na zintenzivnění boje proti islamististickému teroru. A v tomto duchu odsoudil šéf Bílého domu pachatele zločinu v Manchesteru jako „zlé ztroskotance".

Mayová se s Trumpem schází na čtvrtečním bruselském summitu Severoatlantické aliance a poté také na schůzce skupiny nejvyspělejších zemí G7, kterou bude na sklonku týdne hostit Sicílie.

Globální boj proti terorismu se už ostatně stal prioritou pro agendu NATO, organizace, kterou Trump během předvolební kampaně označoval za „zastaralou" a o níž prohlašoval, že se boji proti terorismu nevěnuje dostatečně.

Ve světle manchesterského krveprolití poskytnou zmíněná setkání Mayové možnost vyžadovat v tažení proti globálnímu terorismu konkrétnější a koordinovanější kroky. A je pravděpodobné, že se jí dostane vstřícné odezvy. Zejména od francouzských, německých, belgických a španělských kolegů, kteří si jsou bolestně vědomi dopadu teroristického násilí ve svých vlastních zemích.

Atentátník z Manchesteru byl před útokem v Německu. Podle novin letěl i přes Prahu

Číst článek

Nynější mezinárodní role premiérky Mayové bude jistě rezonovat na domácí scéně. Podle průzkumů veřejného mínění a také zkušeností poslanců z jednotlivých volebních obvodů, preferují občané a potenciální voliči silné a spolehlivé vůdce. A po teroristickém útoku, který zasel v Britech pocit nervozity a nejistoty, budou takoví politici jistě ještě žádanější.

V této atmosféře by mohla Mayová zabodovat. Zvláště ve světle skutečnosti, že jejímu hlavnímu soupeři, předsedovi labouristické strany Corbynovi, se stále nedaří veřejnost o svých jasných postojích a vůdcovských kompetencích pro boj s terorismem přesvědčit, podotýká server Politico.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme