Političtí rivalové v Pobřeží slonoviny se možná dohodnou

Politický pat v Pobřeží Slonoviny by mohl skončit vznikem společné vlády obou soupeřících politických táborů. Podle ambasadora západoafrického státu při OSN to bude možné, pokud se samozvaný prezident Laurent Gbagbo vzdá úřadu. Prakticky celý svět totiž uznává za vítěze listopadových voleb jeho politického rivala Alassaneho Ouattaru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na Pobřeží slonoviny

Protesty na Pobřeží slonoviny | Zdroj: ČTK

Ouattara je údajně připravený spolupracovat s konkurenční stranou, pokud Gbagbo dobrovolně opustí prezidentský palác a ukončí tak v zemi chaotické dvojvládí.

„O všem se dá jednat, s výjimkou volebního výsledku. Pan Gbagbo prohrál a musí to uznat,“ řekl velvyslanec v New Yorku Youssoufou Bamba, jmenovaný do funkce Ouattarou.

Do Pobřeží Slonoviny zároveň znovu míří s cílem ukončit tamní krizi keňský premiér Raila Odinga. Politický konflikt v zemi u Guinejského zálivu odráží její hluboké rozdělení na křesťanský jih a sever, obývaný hlavně muslimy a imigranty z okolních chudších států.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme