Politik bavorské CSU čelí podezření, že opisoval a neoprávněně užíval titul z Prahy

Německo řeší další plagiátorský případ a zneužití doktorského titulu, které padá na hlavu jednoho z vrcholných politiků. Tentokrát se jedná o generálního sekretáře bavorské CSU Andrease Scheuera. Otazníky se přitom vznáší nad jeho doktorským titulem z pražské Univerzity Karlovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální sekretář bavorské CSU Andreas Scheuer | Foto: ČSÚ

Scheuer na Univerzitě Karlově získal titul PhDr. a složil jen malý doktorát, což je obdoba magisterského titulu.

K používání doktorského titulu by ho ale v Německu opravňoval pouze zisk velkého doktorátu, tedy titulu Ph.D.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aféru kolem generálního sekretáře bavorské CSU Andrease Scheuera přiblížila zpravodajka Klára Stejskalová

Němci si podobně jako třeba Rakušané na akademické tituly potrpí a jsou také hákliví na jejich zneužívání.

Andreas Scheuer se hájí tím, že v Bavorsku a Berlíně platí pro uznávání titulů jiná pravidla než ve zbývajících spolkových zemích, a že tím pádem nepodváděl.

Kromě toho ale čelí obvinění také z plagiátorství. Některé německé deníky už přinesly jasné důkazy, že Scheuer ve své práci používal bez citace celé pasáže z jisté publikace pro politické vzdělávání.

Vedoucí jeho rigorózní práce, politolog Rudolf Kučera Českému rozhlasu řekl, že nechce celou věc komentovat.

Scheuer na Univerzitě Karlově nestudoval, ale dělal si tam pouze zmíněný malý doktorát za práci Politická komunikace CSU v Bavorsku. Obhajoval ji v němčině. Proč se rozhodl pro Prahu, zda třeba z důvodu menších nároků na českých školách nebo právě kvůli titulu PhDr., o tom se vedou jen spekulace.

Plagiátorské aféry už stály křeslo dva ministry

V poslední době se podobných případů, kdy byl německý politik obviněn z plagiátorství, objevilo už několik. Odstoupili kvůli tomu i ministr obrany Guttenberg a ministryně školství Schavanová.

Generální sekretář CSU je poměrně významná funkce a odrazový můstek k ministerským postům ve spolkové vládě. U Andrease Scheuera je aféra o to pikantnější, že v poslední době bojoval proti imigrantům z Bulharska a Rumunska a halasně obhajoval heslo své strany „Kdo podvádí, ať letí“.

Zatím Scheuer oznámil, že nebude doktorský titul nadále používat. Tématu se ale chopila opozice a je otázkou, zda nebude muset z funkce generálního sekretáře odstoupit, a to i vzhledem k blížícím se komunálním volbám.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme