Politika znásilnila evropské zákony a hodnoty, reagovalo Maďarsko na rozhodnutí soudu o kvótách

Maďarsko bude všemi právními prostředky usilovat, aby samo rozhodovalo, komu dovolí žít v zemi. Uvedl to šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v reakci na rozhodnutí soudu EU, který zamítl žalobu proti systému přerozdělování uprchlíků. Rozhodnutí soudu je podle ministra nezodpovědné a ostudné. Slovensko verdikt respektuje, hodlá ale prosazovat jiný způsob solidarity než přijímání migrantů, řekl slovenský premiér Robert Fico.

Budapešť / Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán v červnu 2017 | Foto: László Balogh | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí soudu je podle ministra pro Budapešť nepřijatelné, avšak „skutečná bitva teprve začíná", protože Maďarsko si chce zajistit, že „nikdo se nebude moci usadit v Maďarsku proti vůli maďarského lidu".

Žaloby Maďarska a Slovenska na uprchlické kvóty zamítl Evropský soudní dvůr

Číst článek

„Maďarská vláda považuje dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu EU, že členské státy musejí přijímat uprchlíky a uchazeče o azyl, za otřesné a nezodpovědné. Toto rozhodnutí ohrožuje bezpečnost a budoucnost celé Evropy," řekl Szijjártó.

Soud podle ministra dospěl k rozhodnutí na základě spíše politických než právních či odborných úvah. „Politika znásilnila evropské zákony a hodnoty," prohlásil maďarský ministr.

Bratislava chce efektivní solidaritu

„Slovensko jen vyslovilo svůj právní názor a Evropský soudní dvůr konstatoval, že má na tuto věc jiný právní názor. Toto rozhodnutí je konečné, není možné vůči němu podávat žádné opravné prostředky,“ řekl podle Radiožurnálu Fico.

„Náš postoj ke kvótám se nemění. Nadále budeme aktivně pracovat na tom, aby solidarita byla projevena jiným způsobem než nuceným přijímáním migrantů z jiných zemí," uvedl Fico.

Česko míří kvůli uprchlickým kvótám před evropský soud. Vláda s žalobou počítá

Číst článek

Slovensko je podle Fica připraveno pomoci zvládat migrační vlnu v závislosti na vlastních možnostech. Tento koncept takzvané efektivní solidarity Bratislava představila již dříve.

„Slovensko chce být solidární zemí. Jen nás nikdo nemůže nutit dělat věci, o kterých si myslíme, že jsou nesprávné a že nefungují," řekl Fico. Dodal, že na politickém postoji jeho vlády ke kvótám a migrantům se nic nemění ani po verdiktu soudu EU.

Podle předsedy slovenské vlády migranti o pobyt na Slovensku nestojí. „Skutečně chce od nás Evropská komise, abychom naložili na vlak tisíc nebo kolik migrantů z Řecka a Itálie a přivezli je na Slovensko? Ti lidé řeknou, že tady nechtějí být. Máme je zavřít do ohrady? Pokud by takový vlak přijel na Slovensko, pustil bych stopky, prvním vlakem by odjeli všichni na západ," řekl Fico.

Přijmeme 60 uprchlíků, slíbilo Slovensko Evropské unii. Stále odmítáme kvóty, zdůraznil Fico

Číst článek

Ministr vnitra Robert Kaliňák dodal, že migranti nezůstanou v zemích, kde nemají vazby na rodinu a komunitu.

Slovenský premiér připomněl, že platnost rozhodnutí ohledně přerozdělování 120 000 uprchlíků z Itálie a Řecka na základě kvót skončí 26. září. „Nemáme (v EU) nic nového, jak se vypořádáme s tím objemem ekonomických migrantů, kteří se nacházejí v Evropské unii," uvedl Fico.

Skutečná pomoc při zvládání přílivu migrantů podle Fica spočívá zejména v ochraně vnějších hranic EU.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme