Politiku nemá provázet smrt, shodují se v Birstallu. Vražda Jo Coxové je mementem

Jedním ze symbolů vyostřené kampaně před unijním referendem v Británii se stalo i malé městečko Birstall na severu Anglie. Těsně před hlasováním tam zavraždili poslankyni parlamentu Jo Coxovou. Místní lidé teď přemýšlejí, jak z tragédie udělat memento pro budoucnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínka na poslankyni Jo Coxovou | Foto: Vojtěch Berger

Když v půlce června v Anglii útočník na veřejnosti zabil poslankyni Jo Coxovou, čekalo se, co to udělá s výsledkem unijního referenda. Smrt političky bojující i za práva menšin se rychle stala symbolem nezdravě ostré kampaně mezi tábory brexitu a setrvání v EU.

Získat mohli hlavně stoupenci unie, ti ale přesto hlasování prohráli. A pro brexit paradoxně hlasovali i voliči v domovském okrsku zavražděné Coxové. Městečko Birstall, kousek pod Leedsem, je příliš malé na to, aby se za necelé tři týdny dokázalo vypořádat s něčím tak hrozným, jako je smrt političky, kterou tam všichni znali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na místě vraždy Jo Coxové v Birstall a v nedalekém Batley mluvil s místními reportér ČRo Vojtěch Berger

„Pokud smrt Jo Coxové nějak ovlivnila výsledek referenda, potom to bylo směrem k vyšší volební účasti,“ míní starší žena. „Když lidé viděli, co se stalo, tak se zvedli a šli volit, protože to najednou bylo mnohem více důležité.“

„Šlo o lokální incident, o jednu tragédii na severu Anglie, která nemohla ovlivnit výsledek referenda v celé zemi,“ oponuje procházející muž.

Knihovna, před kterou došlo k útoku na poslankyni Jo Coxovou | Foto: Vojtěch Berger

„Už před smrtí Jo Coxové jsem byla rozhodnutá hlasovat pro setrvání Británie,“ zase poznamenává mladá žena. „To, co se stalo, mě v tom ještě utvrdilo.“

Trochu podobné je to i v sousedním městečku Batley, kde Jo Coxová žila. Na náměstí už byla za zavražděnou poslankyni velká vzpomínková akce a tamní pěvecký sbor nahraje jednu písničku pro benefiční účely a na její památku.

Zbytky plakátu kampaně pro brexit v mestecču Birstall | Foto: Vojtěch Berger

Lidé, kteří přímo Jo Coxovou znali, tak jako Graham Rayner, teď přemýšlejí, co s odkazem zavražděné poslankyně dál - a jak ho zachovat.

„Přál bych si, aby třeba i moje děti za 15, 20 let vzpomínaly na to, co přišlo po smrti Jo Coxové, jako na něco, co stmelilo místní komunitu,“ doufá Graham.

Lidé kolem Birstallu a Batley se ještě nerozhodli, jak s odkazem Jo Coxové vlastně naloží. Mohl by tam vyrůst třeba její stálý památník. Ale ať už to dopadne jakkoli, v popředí bude zřejmě vždy myšlenka, že žádný politický boj není tak vážný, aby kvůli němu musel někdo umírat.

Radnice v Batley | Foto: Vojtěch Berger

Červená a bílá růže. Britský parlament uctil památku zavražděné Jo Coxové

Číst článek

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme