Polku Teresu Borczovou-Chalífovou propustili iráčtí únosci na svobodu

Polka unesená v Iráku byla propuštěna na svobodu. Teresu Borczovou-Chalífovou unesli koncem října iráčtí radikálové a hrozili jí smrtí, pokud Polsko nestáhne své vojáky z Iráku. Varšava ale o požadavku odmítla jednat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teresa Borczová-Chalífová

Teresa Borczová-Chalífová | Foto: AFP

Čtyřiapadesátiletá žena se dnes ukázala na společné tiskové konferenci s premiérem Markem Belkou. Novinářům řekla, že s ní únosci zacházeli dobře.

Premiér Marek Belka odmítl sdělit podrobnosti k průběhu osvobození, nebo propuštění Teresy Borczové. Řekl, že je to v zájmu všech, kteří pracují v Iráku, nejen polských zvláštních služeb. Sama paní Teresa uvedla, že se k ní únosci chovali slušně, drželi ji v čistém prostředí, kde měla jídlo a vodu a mohla se i mýt. Únosci podle jejích slov odůvodňovali své chování k ní mimo jiné náboženským přesvědčením. "Cítím se dobře, dokonce velmi dobře. Pravděpodobně je to hlavně z toho důvodu, že už jsem volná," řekla novinářům Borczová. V Iráku žila už 30 let. Teď už chce zůstat v Polsku.

Polka se do Iráku provdala, žije tam už 35 let. Kdysi rok pracovala na polské ambasádě, nyní pracovala údajně pro americké letectvo. Únosci podmiňovali její propuštění hlavně stažením polských jednotek ze země, polská vláda to ale odmítla.

Naopak Britku Margaret Hasanovou, iráčtí únosci zavraždili. Video se záznamem vraždy obdržela arabská televizní stanice Al-Džazíra a předala ho britským úřadům. Televize uvedla, že Hasanová byla podle všeho zastřelena. K místu, kde žena zemřela a kde by se dalo najít její tělo, se zdroje nevyjádřily.

Záznam je podle všeho pravdivý. "Naše srdce jsou zlomená. Doufali jsme, jak dlouho to jen šlo, ale nyní se musíme smířit s tím, že Margaret pravděpodobně zemřela a její utrpění tak alespoň skončilo," uvedli její bratři a sestry v textu, který zveřejnilo londýnské ministerstvo zahraničí.

V Dublinu narozená Margaret Hasanová pracovala v Iráku desítky let jako humanitární pracovnice a sňatkem s Iráčanem získala i irácké občanství. Byla unesena v Bagdádu 19. října a neznámí útočníci požadovali za její propuštění především stažení britských jednotek z Iráku.

Milan Kopp, Pavel Novák, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme