Polovina Britů je pro vystoupení z EU. Poprvé v historii členství

Nejrazantněji se proti chystaným dohodám o záchraně eurozóny postavila Velká Británie. Její premiér David Cameron prohlásil, že ostrovní království euro nikdy nepřijme. Stále častěji se mezi Brity mluví i o odchodu země z Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti změnám smluv EU nejrazntněji vystoupila Velká Británie, kterou na summitu zastupoval premiér David Cameron

Proti změnám smluv EU nejrazntněji vystoupila Velká Británie, kterou na summitu zastupoval premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Podle britských médií se může Británie v příštích letech rozhodnutím svého premiéra velice snadno dostat do izolace a na „periferii“ Evropy. Pokud by se na nových pravidlech dohodla jen část zemí, o všem důležitém se poté může rozhodovat v užším kruhu například 17, 23 nebo 26 zemí.

Analýzy se v tom shodují například v pravicově zaměřeném listu Daily Telegraph i levicovém Guardianu. Samotný krok Davida Camerona ale hodnotí rozdílně. Levicový tisk mu vyčítá, že nenašel pro své veto větší podporu mezi dalšími členy. Pravicový list ho většinou chválí, byť připouští, že to zřejmě povede k izolaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakci Británie na chystanou dohodu eurozóny diskutovali v Ozvěnách dne spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka a komentátor Hospodářských novin Martin Ehl

Napříč politickým spektrem se pak hovoří o tom, zda má pro Británii vůbec smysl zůstat za těch nových podmínek členem EU.

Podle průzkumu z předminulého týdne se většina Britů vyslovila proti členství země v EU. Stalo se tak poprvé v historii jejího členství. Proti setrvání v EU je 49 procent Britů, pro se vyjádřilo 40 procent.

Početná, ale tichá je však i skupina příznivců EU, především v labouristické straně a mezi liberálními demokraty. Řada Britů má své druhé domy a další majetek ve Francii, Španělsku a Itálii, což by také mohlo hrát roli při jejich rozhodování o setrvání v EU.

Koncem října přitom britská koaliční vláda v Poslanecké sněmovně prosadila zamítnutí návrh na uspořádání referenda o britském členství v Evropské unii. Iniciativu poslanci odmítli poměrem hlasů 483 ke 111.

Cameron byl tehdy vystaven největší vzpouře v lavicích konzervativců od svého loňského nástupu do úřadu. Předložená rezoluce vyzývala k uspořádání referenda o tom, zda má Británie zůstat v Evropské unii, zda má vystoupit, nebo má vyjednávat o lepších podmínkách členství.

V současném parlamentu, který má mandát do roku 2015, je však prakticky vyloučeno, že by se země zbavila libry a přijala euro. Mnozí by to považovali za nastoupení na potápějící se Titanic.

Ivan Kytka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme