Polovina budovy burzy v Kodani vyhořela, zůstaly jen obvodové zdi. Požár ještě není zcela uhašen

Polovina historické budovy burzy v Kodani v úterý zcela vyhořela a zůstaly z ní jen obvodové zdi. Renesanční stavba přišla také o svou známou věž, která byla symbolem dánského hlavního města. S odvoláním na dánské úřady o tom ve středu informovala agentura Reuters. Podle ní na některých špatně dostupných místech požár stále nebyl uhašen.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polovina historické budovy v úterý zcela vyhořela a zůstaly z ní jen obvodové zdi

Polovina historické budovy v úterý zcela vyhořela a zůstaly z ní jen obvodové zdi | Foto: Ali Withers | Zdroj: Reuters

Zhruba polovinu 400 let staré budovy, postavené ve stylu nizozemské renesance, se podařilo zachránit. I tato část ale utrpěla těžké škody, protože ji hasiči intenzivně smáčeli vodou. Z druhé poloviny staré burzy zbyla podle představitele kodaňských hasičů Franka Triera Mikkelsena jen prázdná schránka s obvodovými zdmi.

OBRAZEM: Opravy burzy v Kodani mohou trvat až 10 let. Obrazy zachraňovali před plameny i kolemjdoucí

Číst článek

„Vše, co tvořilo jednotlivá poschodí, veškeré vnitřní stavební konstrukce lehly popelem,“ prohlásil Mikkelsen. Díky hasičům i náhodným kolemjdoucím se z budovy povedlo vynést vzácné historické předměty, včetně rozměrných obrazů.

„Uvnitř zůstaly tisíce předmětů, ale ty nejdůležitější byly podle mého názoru zachráněny,“ řekl Brian Mikkelsen, šéf Dánské obchodní komory, která v současnosti budovu vlastní. V sutinách hasiči stále nacházejí „doutnající kapsy“ a předpokládají, že hasební práce potrvají minimálně do čtvrtečního rána.

Šéf obchodní komory Mikkelsen ve středu podle agentury AP ujistili, že zničená budova bude obnovena „stůj co stůj“ a že to podporuje i vedení komory. Zatím však nebylo rozhodnuto, kdo se rekonstrukce ujme.

Projekt přijde na miliony, ne-li miliardy dánských korun; opatrné odhady přitom říkají, že by obnova mohla trvat deset let, napsala AP. Dánská koruna má hodnotu zhruba 3,4 koruny české.

„Dnes ráno v šest hodin jsem potkal jednoho hasiče, který mi dal toto - špičku burzy,“ řekl Mikkelsen agentuře Reuters a ukázal zdobnou kovovou špičku věžičky, která se při požáru zřítila. „To mi dává naději, protože jsme se rozhodli burzu obnovit, neboť je součástí dějin Evropy coby obchodujícího kontinentu,“ dodal Mikkelsen. 

Zhruba polovinu 400 let staré budovy, postavené ve stylu nizozemské renesance, se podařilo zachránit | Foto: Louise Breusch Rasmussen

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme