Polovinu příjmu dám za vodu, říká žena ze slumu u Nairobi

Miliardy lidí, skoro polovina světové populace, musí vyjít s méně než dvěma dolary denně, tedy s méně než padesáti korunami. Dnes je Mezinárodní den za vymýcení chudob a také Češi si během happeningu na pražském Staroměstském náměstí připomněli, jak chudoba svazuje a že zdánlivé samozřejmosti, jako je třeba voda na pití a mytí, se pro mnohé stávají opravdovým luxusem. Taková je například situace obyvatel Keni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňa - 2006. - Kolem 70% obyvatel v této části Keni jsou pastevci. Při hledání pastvy pro dobytek projdou každý týden stovky kilometrů, někdy i přes hranici se Somálskem. V současnosti je téměř polovina dětí mladších 5 let podvyživená nebo v ohrožení. | Foto: Sophia Ioannou

„Denně přinesu 80 litrů vody, na pití, vaření i na mytí. Všechnu vodu musím přinést odsud,“ prozrazuje u obleženého vodního kohoutku ve slumu Mukuru na východním předměstí keňské metropole Nairobi 30letá Tina.

Jednoduché domky postavené z vlnitého plechu tam vyrůstají hned za průmyslovou zónou. Na nevelké ploše žije 600 až 800 tisíc lidí. Jeden vodovodní kohoutek připadá na pět tisíc z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Keni natáčel redaktor Radiožurnálu Jaromír Marek

Prodej vody se tak stává docela slušným byznysem. „Za vodu se samozřejmě platí. Zadarmo je nanejvýš jedna sklenice,“ říká lídr místní komunity Patrik.

Lidé podle něj nemají práci ani peníze a voda představuje v jejich rozpočtu významnou položku. „Za levnější vodou se vyplatí dojít. Někdy třeba i kilometr,“ vysvětluje.

Například Mary, žena středního věku, aby se uživila, prodává na ulici dřevěné uhlí. Denně vydělá v přepočtu asi 50 korun.

Obyvatelé přístavu Cherbourg v Normandii se dobročinnosti nevyhýbají

Číst článek

„Mám velkou rodinu, každý den spotřebujeme alespoň 10 kanystrů. Voda je drahá. Jídlo můžeme někdy ošidit, ale bez vody to nejde. Právě za ni utratím polovinu příjmu,“ říká.

Pětina obyvatel planety žije pod hranicí chudoby, OSN to chce změnit

Číst článek

Jaromír Marek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme