Polská Bytom slaví 750 let

750 let to je úctyhodný věk. Tři čtvrtě tisíciletí existence letos slaví jedno velké město v sousedním Polsku. Není to, jak by se dalo předpokládat, bývalé sídlo polských králů Krakov, ale město ve slezské průmyslové aglomeraci. Jmenuje se Bytom.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slezská opera v Bytomi

Slezská opera v Bytomi | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Městskou znělku - tedy hejnal - má Bytom teprve od letošního jara. Rozléhá se po centru města čtyřikrát denně z věže kostela Nanebevstoupení Panny Marie. Historie tohoto 190tisícového města sahá do poloviny 13. století. Status města dokonce tato původně kupecká osada získala o rok dříve, než pozdější královská metropole Krakov. Jak se to stalo? Ptáme se ředitelky Centra propagace města Ewy Petrimuszové.

Bytomi zkrátka v roce 1254 udělil opolský kníže Vladislav titul města a přiznal mu příslušná práva. Bylo to o rok dříve, než stejná práva dostal i Krakov. To ale neznamená, že by předtím Bytom a Krakov neexistovaly. Byly to ale jen velké vesnice." Do dějin Bytomi se nakrátko zapsal i český živel. I když dost neslavně. V roce 1432 město dobyli Husité a vyplenili je. V roce 1526 se stejně jako i Čechy dostalo město do sféry vlády Habsburků. Až do konce 2.světové války leželo v Německu. Bytom je, nebo spíše byla hornickým městem. Většina dolů už byla uzavřená. To s sebou přineslo i vysokou nezaměstnanost a sociální problémy. Následky důlní činnosti jsou ve městě stále patrné. Některé domy se pomalu, ale jistě propadají do země. Přesto je tu alespoň několik míst, která stojí za to alespoň letmo přehlédnout.

Paní Ewa Petrimuszová zve k prohlídce středověkého náměstí s několika zachovalými secesními domy, které až projdou rekonstrukcí, budou opravdu stát za to. Za zmínku stojí i kulturní instituce, která funguje, coby příbytek hudební múzy pro celou milionovou průmyslovou aglomeraci - Slezská opera.

"Trochu nás mrzí, že Slezská opera stále méně hraje představení na domovské scéně. Je hodně na zájezdech, hlavně v Německu. Když se ale soubor vrátí do svého sídla, je skoro vždy vyprodáno a potlesk nebere konce," říká ředitelka bytomského městského propagačního centra.

Bytom si hodně slibuje od evropských podpůrných fondů, díky kterým by se mohla rychleji rozvíjet a zahlazovat jizvy po dolování uhlí. Toto město se 750letou tradicí to potřebuje jako sůl.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme