Polská kampaň je velmi ostrá ale i plná humoru

Polští voliči mají ještě týden na to, aby se rozhodli, komu dají svůj hlas v druhém kole voleb hlavy státu. O úřad prezidenta soupeří Donald Tusk, kandidát Občanské platformy a Lech Kaczyński, kandidát Práva a spravedlnosti, které vede jeho bratr Jaroslaw. Kampaň je velmi ostrá, nechybějí v ní ani podpásové údery, ani humorné momenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na polského prezidenta Donald Tusk | Zdroj: ČTK

Celé Polsko se teď baví filmem, který dvojčata Lecha a Jaroslawa Kaczyńské proslavil na počátku šedesátých let. Jmenuje se "Dva, kteří ukradli měsíc" a bratři v něm hrají postavy protivných a zlomyslných dětí Jacka a Placka.

"Musí přece existovat země, ve které se nepracuje. Ale kde?," tyto slavné věty bratrů Kaczyńských nyní kolují na internetu. Film se v posledních týdnech objevil na DVD a docela dobře se prodává. Silně mu ale konkurují grotesky s kačerem Donaldem, to je totiž křestní jméno prezidentského soupeře Lecha Kaczyńského Donalda Tuska.

"Oba tituly jsme postavili na poličku vedle sebe. Jacek a Placek kontra kačer Donald, uvidíme, který vyhraje," říká majitelka obchodu s filmy.

Bratrům Kaczyńským a Donaldu Tuskovi v běžném rozhovoru nikdo neřekne jinak než kačeři. Na toto téma kolují spousty vtipů a narážek. Pan Ryszard Rosiński například navrhuje změnu státního znaku. Piastovského orla zřejmě nahradí jiní opeřenci. Říká se, že v novém znaku budou dvě kachny a uprostřed kačer Donald.

Sami politici berou tuto lidovou tvořivost s nadhledem. "Jednoduše mě to rozesmívá," říká "kačer" Lech Kaczyński. "Polsku bude v každém případě vládnout kačer Donald, bratři Kaczyńští a já," odhaduje "kačer" Donald Tusk.

Originálním způsobem obohatil zvířecí motivy v polské předvolební kampani bývalý prezident Lech Walesa, který podporuje Donalda Tuska. Kaczyńského volit nebude, přestože kdysi společně bojovali proti komunismu. Walesa si pro srovnání odskočil do říše polských kreslených pohádek, které se jako večerníčky kdysi vysílaly také u nás. "Kaczyński je paličatý jako kozlík Matěj. Postaví si hlavu a říká ne a ne. Někoho takového přece nemohu podporovat," prohlásil Lech Walesa.

Tusk a Kaczyński mají před sebou ještě týden kampaně. Doufejme, že pokud jde o zvířata, pak zůstane jen u roztomilých pohádkových postaviček. Politici se totiž s oblibou častují názvy zvířat úplně jiných živočišných druhů.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme