Polská kampaň o evropském referendu zesiluje

Už prakticky za měsíc - 7. a 8. června půjdou občané v sousedním Polsku rozhodovat o přistoupení jejich země do Evropské unie. Pro platnost referenda je potřebná účast nadpoloviční většiny zapsaných voličů. Kampaň před referendem se tedy zaměřuje více, než na přesvědčování občanů k hlasování PRO, na apelování o to, aby vůbec přišli volit. Do boje proti lhostejnosti voličů se zapojil i polský prezident a oslovil občany formou hodnou politika 21. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polské referendum | Foto: Pavel Novák

"Jasnost tvoje všechno zastíní, spojí, to, co osud rozdělil. Všichni lidé budou bratry, tam kde tvůj hlas promluví."

Hymna Evropské unie s polským textem, to je jen jeden z nástrojů přesvědčování, který se objevil na kompaktním disku, který vydala prezidentská kancelář spolu s nadací jednoho ze zakladatelů EU Roberta Schumana. Cédéček bylo vydáno celkem 1 600 tisíc. Jako přílohu ji ke svým předmájovým vydáním přiložily největší polské deníky Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, levicová Trybuna a bulvární Superxpres. Disk se objevil i v přílohách několika regionálních deníků. Zbytek se bude rozdávat na mítincích s občany.

Volte PRO! | Foto: Pavel Novák

Na CD jsou nejen hymny Polska a Evropské unie, ale i plné znění smlouvy o přistoupení k EU. Má objem 84,6 MB - to je víc, než kolik zabírá v mém počítači kompletní Microsoft Office. Není příliš pravděpodobné, že si smlouvu někdo bude po večerech číst jako román na pokračování, ale v každém případě má kdykoli možnost si zkontrolovat, za jakých podmínek to vlastně jeho země do Unie vstupuje a podle toho se v referendu rozhodnout.

"Na hvězdné obloze se nám blýská na radostnější časy," zpívá se v polské verzi evropské hymny. Jen ale aby ty radostnější časy mohly přijít. Problémem polského referenda ale není poměr mezi eurooptimisty a euroskeptiky. Příznivců Unie je jasně víc. Je ale otázkou, jestli k volebním urnám přijde dostatečný počet občanů. K platnosti referenda je totiž potřeba, aby se jej účastnilo více než 50 % voličů. Těm nerozhodnutým je věnována výzva prezidenta Aleksandra Kwašniewského. Po stisknutí příslušného knoflíku se na obrazovce objeví prezident v saku a růžové košili a otcovským hlasem k občanům promlouvá.

"Obracím se dnes na vás, abyste se rozhodli jednat. Abyste řekli ano a účastnili se referenda. Abychom nepromarnili šanci, kterou národy dostávají jednou za stovky let," říká na disku prezident Kwašniewski.

Na konci svého projevu občany vyzývá k hlasování pro ANO.

"Ano pro Polsko, Ano Evropě, Ano pro nás všechny."

Jestli byla tato multimediální kampaň účinná, se nejen Poláci dozvědí už za měsíc a 3 dny.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme